Business Garden. Pierwszy zielony business park w Warszawie

2011-06-03 19:56
Business Garden Warszawa
Autor: SwedeCenter Kompleks biurowy Business Garden Warszawa

Wmurowano kamień węgielny pod kompleks Business Garden Warszawa. Deweloperem projektu jest firma SwedeCenter, a generalnym wykonawcą HOCHTIEF Polska Oddział w Warszawie. Realizacja inwestycji zakończy się latem 2012 roku. Jest to pierwszy z trzech analogicznych zielonych parków biznesowych usytuowanych w Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie.

Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego odbyła się 2 czerwca br. w Warszawie na terenie budowy kompleksu biurowego, na rogu ulic Żwirki i Wigury oraz 1 Sierpnia. Po stronie zaproszonych gości stanęli m. in. Roger Andersson – Country Manager SwedeCenter, Katarzyna Kacpura – zastępca dyrektora Biura Infrastruktury m. st. Warszawy, Henryk Liszka – Prezes Hochtief Polska – generalnego wykonawcy.

– Jesteśmy niezwykle dumni z projektu i założeń Business Garden Warszawa. Mamy nadzieję, że wszystkie fazy, warszawska – jako pierwsza z projektu Business Garden oraz pozostałe etapy – te realizowane w Poznaniu i Wrocławiu, ustanowią nowy kierunek w budownictwie oraz wykorzystywaniu kompleksów biurowych w zgodzie z ideą harmonii i koegzystencji ze środowiskiem naturalnym –powiedział Roger Andersson, prezes SwedeCenter.

Również dla generalnego wykonawcy jest to projekt szczególny. Prezes HOCHTIEF Polska zwrócił uwagę na teren, na którym powstaje inwestycja: – Wszystkie budynki dookoła to projekty firmy HOCHTIEF, w które byłem osobiście zangażowany – powiedział w czasie uroczystości Henryk Liszka, Prezes HOCHTIEF Polska. – Siłą firmy są ludzie. Przy tego typu projektach ważna jest współpraca i wzajemne partnerstwo! I ta współpraca jest. Cieszę się ze współpracy z firmą SwedeCenter – powiedział Prezes Liszka.

W ramach I etapu kompleksu Business Garden Warszawa powstają dwa siedmiokondygnacyjne budynki. Ich całkowita powierzchnia wyniesie ok. 58 000 m2, z kolei powierzchnia najmu obu budynków to 32 000 m2. Budynki będą liczyły siedem kondygnacji naziemnych i dwie podziemne - przeznaczone na garaże oraz pomieszczenia techniczne. Pierwszy budynek oferować będzie ok. 14 600 mkw. powierzchni biurowej i handlowej wraz z dwustupokojowym hotelem biznesowym (Legend Management) i centrum konferencyjnym. Drugi budynek udostępniać będzie powierzchnię biurową wielkości 17 500 mkw.

Generalny wykonawca inwestycji - firma HOCHTIEF Polska Oddział w Warszawie - rozpoczął realizację projektu w lutym 2011 roku. Zakończono już wykonywanie ściany szczelnej oraz I etap robót ziemnych. Obecnie trwają roboty żelbetowe związane z płytą fundamentową. Oba obiekty zostaną wykonane w konstrukcji żelbetowej z aluminiowo-szklaną fasadą. Projekt obejmuje także wykonanie infrastruktury technicznej, drogowej oraz parku.

W czasie uroczystości wmurowania kamienia węgielnego Contry Manager SwedeCenter oraz Prezes HOCHTIEf Polska podkreślali, że projekt Business Garden Warszawa realizowany jest z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań projektowych i technicznych, zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa, w myśl zasad certyfikacji LEED, o której otrzymanie będzie się ubiegał. Ten prestiżowy dokument poświadcza między innymi zastosowanie technologii oszczędzania energii, jej ponownego odzyskiwania oraz zastosowania materiałów przyjaznych środowisku.

Komplek Business Garden Warszawa docelowo bedzie się składać z siedmiu budynków klasy A, zlokalizowanych na 6 hektarach. Łączna powierzchnia inwestycji wyniesie około 90 000 m2. Wyjątkowy charakter projektu i jego natura wynikają przede wszystkim z małej gęstości i wysokości zabudowy, wewnętrznych ogrodów i systemów gospodarowania energią.

Projekty Business Garden usytuowane są w strategicznych lokalizacjach z dobrym dostępem komunikacyjnym zarówno dla transportu publicznego jak i samochodów. Udostępniają one również swoim najemcom wiele usług dodatkowych jak restauracje, hotel i pozostałe usługi wychodzące naprzeciw ich oczekiwaniom, zapewniając komfort pracy w zielonych parkach. Atutem inwestycji jest lokalizacja przy ulicy Żwirki i Wigury, w pobliżu szybkiej kolei miejskiej (SKM) jeżdżącej na linii łączącej lotnisko ze śródmieściem Warszawy. Inwestor zapowiedział, że przyległa infrastruktura będzie rozwijana tak, aby zapewniać wygodny dostęp do kompleksu zarówno od strony centrum, jak i lotniska Okęcie.

Business Garden to część większego projektu inwestycyjnego firmy SwedeCenter w Polsce, spółki należącej do szwedzkiej Inter IKEA. Firma planuje stworzenie parków biznesowych również w Poznaniu i Wrocławiu – wszystkich noszących tę samą nazwę i reprezentujących wspólne idee. Wszystkie projekty Business Garden koncentrują się na utrzymywaniu ekologicznego i zdrowego środowiska pracy, które zapewniają udogodnienia oferowane jego najemcom. Poznański projekt (80,000 mkw.) będzie zakończony w 2013 r., a wrocławski (120,000 mkw.) w 2014 r.

Realizacja I etapu inwestycji zakończy się latem 2012 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej