6 miesięcy na realizację biurowca

2007-05-25 16:24

Exbud Skanska rozpoczęła w marcu budowę siedziby dla PPF Hasco-Lek we Wrocławiu. Kontrakt przewiduje zakończenie robót na koniec września bieżącego roku.

Autorem projektu: biurowca jest arch. Andrzej Hubka, Autorska Pracownia Architektury HUBKA ART. l z Wrocławia, a inwestorem Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek Exbud Skanska SA, Oddział Exbud Skanska Budownictwo zobowiazał się do realizacji obiektu w terminie 04.03 - 20.09.2002 roku.

Dane techniczne obiektu:

  • powierzchnia działki: 1,85 ha,
  • powierzchnia zabudowy: l. 152 m2,
  • powierzchnia użytkowa: 3.089 m2,
  • kubatura: 14.875 m3,
  • liczba kondygnacji: 3,
  • wysokość kondygnacji: 4,20,
  • wysokość budynku 12,07 m.

 

Konstrukcja

Trzykondygnacyjny budynek biurowy o nieregularnym rzucie dostawiony do istniejącej hali produkcyjnej. Konstrukcja budynku jest żelbetowa słupowo-ryglowa ze ścianami żelbetowymi. Ściany nośne, słupy i podciągi żelbetowe monolityczne. Słupy zaprojektowano o przekroju prostokątnym i okrągłym. Stropy na wszystkich poziomach prefabrykowane, typu Spiroll po lewej stronie dylatacji i typu Filigran po prawej stronie dylatacji. Schody żelbetowe, monolityczne, konstrukcja szybu windowego - mieszana, żelbetowo-stalowa. Strefa wejściowa została zaprojektowana w konstrukcji stalowej opartej na fundamentach i połączona ze stropodachem. Posadzki parteru żelbetowe (zbrojone przeciwskurczowo) o grubości 150 mm. Schody zewnętrzne i pochylnie żelbetowe monolityczne.


Architektura


Ściany zewnętrzne fasadowe zaprojektowano w konstrukcji aluminiowej w systemie "Schuco" natomiast murowane i żelbetowe fragmenty ścian obłożone są panelami "Alucobond". Przed portalem zaprojektowano stalowe okrągłe słupy obłożone panelami "Alucobond" zwieńczone zadaszeniem w lekkiej konstrukcji. Ściany i attyka otaczające portal obłożone są płytami granitowymi. Szklane zadaszenie nad wejściem do biurowca zaprojektowano w systemie "Spider Glass". Budynek wykończony jest attyką z paneli "Alucobond", na fragmentach zastosowano panele gięte o promieniu 60 cm. Wiatrołap przeszklony w konstrukcji aluminiowej " Schuco " z automatycznie rozsuwanymi zewnętrznymi i wewnętrznymi drzwiami.
Na styku hali produkcyjnej i budynku biurowego między osiami 10-15 zaprojektowano zamknięte atrium optycznie przedłużając hol, w którym umieszczono windę panoramiczną. Przekryte jest ono na wysokości II piętra szklanym świetlikiem łukowym w systemie "Schuco". Ściany wewnętrzne: murowane z pustaków "Max" gr.24cm i 19,0 cm , cegły pełnej gr. 12,0 cm , bloczków "Hebel" oraz ściany konstrukcyjne żelbetowe gr. 24 cm. Zaprojektowano również ściany działowe systemowe do pomieszczeń biurowych typu "Poli" firmy Politexim. Obiekt wyposażony w pełną infrastrukturę instalacyjną.

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej