260 ton szkła na fasadzie - biurowiec Crown Square dobrze doświetlony

2009-09-10 13:24
Biurowiec Crown Square
Autor: Partner of Promotion Sp. z o.o. Montaż elementów elewacji, czyli 4700 mkw. szkła

Ponad 260 ton szkła zamontuje na swoim najnowszym warszawskim biurowcu firma Ghelamco Poland. Inwestor właśnie kończy montaż fasady. Budynek biurowy Crown Square powstaje w okolicy Ronda Daszyńskiego w Warszawie. Biurowiec zostanie oddany do użytku w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Budynek jest jednym z niewielu biurowców budowanych obecnie tak blisko centrum Warszawy. Obiekt charakteryzuje się nowoczesnymi rozwiązaniami, które mają zapewnić komfort pracy. Jednym z tych elementów jest nieograniczony dostęp do światła dziennego na wszystkich kondygnacjach biurowych. Efekt ten jest wynikiem zaprojektowania przez Ghelamco wielkopowierzchniowych przeszkleń na ścianach zewnętrznych biurowca.

Inwestor kończy właśnie montaż elementów elewacji czyli 4700 m2 szkła.  - Szklane fasady to znak firmowy w biurowcach Ghelamco. W budynku Crown Square całość szklanej elewacji z elementami aluminiowymi ważyć będzie w sumie 264 tony. To prawie tyle co sześć nowych tramwajów – informuje Jarosław Zagórski, Commercial and Business Development Director  w Ghelamco Poland.

Okna montowane w biurowcu charakteryzują się nowoczesnymi parametrami technicznymi. Są wykonane ze szkła wysokoselektywnego, które zapewniają z jednej strony bardzo dobrą widoczność, a z drugiej ograniczają wpadanie energii słonecznej do wnętrza biur.  

Biurowiec Crown Square
Autor: Partner of Promotion Sp. z o.o. Szklana fasada budynku Crown Square

Firma Ghelamco decydując o montażu fasady brała pod uwagę także aspekty ekonomiczne. - Fakt, iż okna charakteryzują się wysoką izolacyjnością wpływać będzie na wydatki związane zarówno z chłodzeniem, jak i ogrzewaniem biur. Dla najemców taka technologia oznaczać będzie jedno – niższe koszty utrzymania biura – ocenia Jarosław Zagórski. 

Wszystkie okna posiadać będą czujniki służące sygnalizowaniu, że okno jest uchylone. - Nie chcemy ograniczać najemców wyłącznie do korzystania z klimatyzacji. Część firm woli mieć możliwość wymiany powietrza w biurach poprzez uchylenie okien, a nie system nawiewu. Dlatego w oknach montujemy czujniki, które odpowiadają za sygnalizowanie iż okno w danym pomieszczeniu jest otwarte. Wówczas system klimatyzacji w tym pomieszczeniu wyłącza się automatycznie – wyjaśnia Zagórski.

Crown Square oddany zostanie do użytku w pierwszym kwartale 2010 roku. Będzie to 17 000 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej na 13. kondygnacjach naziemnych. Umowy na najem biur w budynku podpisują już pierwsze firmy m.in. GATX Rail Poland (będąca częścią GATX Corporation, specjalizującego się w usługach leasingu finansowego w sektorze transportu kolejowego, lotniczego, morskiego i innych), która  zajmie 1000 m2 czyli całe jedno piętro biurowca.

Crown Square
Autor: Partner of Promotion Fragment fasady budynku biurowego Crown Square

Pod budynkiem przewidziano trzy poziomy podziemne, na których znajdzie się 227 miejsc parkingowych. Oprócz części biurowej, zaprojektowano także część usługowo-handlową. Na parterze budynku mieścić się będzie restauracja, salonik prasowy oraz sklep spożywczy.

Biurowiec Crown Square to najnowsza warszawska inwestycja klasy A, realizowana przez firmę Ghelamco. Budynek stanowi dopełnienie kompleksu Crown Investments, w skład którego wchodzą już Crown Point i Crown Tower, uznane przez CEE Real Estate Quality Awards za najlepsze budynki biurowe roku 2004 w Europie Centralno-Wschodniej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej