Wątek muru

2016-06-07 19:16
Zaślepka Encyklopedii Architektury
Autor: Muratorplus

Wątek muru, wiązanie muru, to określenie sposobu ułożenia bloczków, cegieł, kamieni w murze. Układ ten jest widoczny na licu muru, niektóre wątki wyróżniają się dużymi walorami dekoracyjnymi.

Wątki muru w architekturze starożytnej

W starożytności znane były różne rodzaje murów, wznoszonych z kamieni różnej wielkości i w różnym stopniu obrobionych (mur cyklopowy, poligonalny, ciosowy). Z wielkich prac inżynieryjnych i umiejętności w dziedzinie budownictwa znani są szczególnie starożytni Rzymianie, którzy wprowadzili np. masową produkcję cegieł o zestandaryzowanych wymiarach. Wznosząc mury, używali zarówno cegły jak kamienia. Najważniejsze używane w imperium rzymskim wątki w kamiennych murach określane były jako: opus incertum z nieregularnych ciosów; opus reticulatum, z blokami ułożonymi na wzór sieci; opus spicatum w jodełkowy wzór; opus isodomum; opus quadratum. Wątki mieszane, w których budowniczowie używali kamienia, cegły, drobnych kamyków, to przede wszystkim opus mixtum - ciosy kamienne przekładane cegłami, opus pseudoisodomum oraz opus caementicum. Ten ostatni, praktyczny ale nieefektowny, nie był stosowany do budowy widocznych części budowli. Ściana z drobnych kamieni, np. polnych, spojona naturalnym cementem była trwała i tania, ze względów estetycznych pokrywano ją kamienną okładziną. W technice tej budowano także fundamenty.

Wątki muru w średniowieczu

Wątki kamienne w budownictwie średniowiecznym to m. in. grand appareil oraz tańszy i wymagający mniej pracy kamieniarza petit appareil. Opus emplectum to mur o wielowarstwowej konstrukcji, z dwoma ścianami zbudowanymi ze ściśle dopasowanych bloków i wypełnieniem z gruzu i kamienia spojonego wapnem.

Wątki w murze ceglanym

Wątki ceglane wyróżnia się na podstawie układu główek i wozówek na licu muru. To m.in. wendyjski, gotycki, holenderski, amerykański, angielski.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej