Tolos

2015-01-02 15:17
Zaślepka Encyklopedii Architektury
Autor: Muratorplus

Tolos to w architekturze starożytnej Grecji budynek na planie koła. Termin jest wieloznaczny i używany do określania kilku rodzajów obiektów.

Tolos – grobowiec

Tolosami nazywa się wybudowane z kamiennych bloków grobowce kopułowe z epoki brązu. Znane były już w epoce minojskiej, ale charakterystyczne są przede wszystkim dla późniejszej kultury mykeńskiej, ok. 1500 r. p.n.e. (por. mauzoleum). Składały się one z jednego dużego pomieszczenia, na planie zbliżonym do okręgu, poprzedzonego przedsionkiem i dromosem. Średnica kręgu sięgała kilkunastu metrów. Grobowiec mógł być przekryty pozornym sklepieniem kopułowym, ale znane są też przykłady ze sklepieniem płaskim, a także pozbawione przekrycia. Za najsłynniejszy z tolosów uważany jest tzw. grobowiec Agamemnona, nazywany też skarbcem Atreusza.

Tolos – świątynia i budowla publiczna

W starożytnej Grecji w okresie archaicznym wznoszono także inne budowle na planie koła, takie jak Prytanejon w Sparcie. Tolosami nazywa się również świątynie na planie koła, z okrągłym naosem otoczonym kolumnadą (por. rotunda). Świątynia taka, poświęcona Atenie Pronai, znajdowała się m.in. w znanej wyroczni w Delfach. W późniejszym czasie tolosem nazywano także budowle publiczne, nie służące celom ściśle sakralnym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej