Styl neomauretański

2015-02-25 15:27
Zaślepka Encyklopedii Architektury
Autor: Muratorplus

Styl neomauretański, czasem skrótowo określany jako mauretański, to jeden z nurtów historyzmu XIX wieku. Budowle neomauretańskie naśladują historyczne budowle osmańskie i arabskie. Szczególnie częste było nawiązywanie do architektonicznych brył mauretańskiej Andaluzji (Hiszpania), stąd nazwa. Zainteresowanie orientem było charakterystyczne dla romantyzmu i widoczne w malarstwie oraz literaturze XIX wieku. Zainteresowanie kulturą wschodu było obecne w Europie już wcześniej (chinoiserie), ale wyprawa Napoleona do Egiptu pobudziła to zainteresowanie. Podobnie jak w przypadku neogotyku, wczesne realizacje to przede wszystkim malownicze pawilony ogrodowe. Detale inspirowane architekturą mauretańską zastosowane zostały w  ogrodowych budynkach w Sheringham Hall, w Norfolk w Anglii (1812). Wielka Brytania nie była jedynym ośrodkiem architektury neomauretańskiej, ale to brytyjscy architekci przyczynili się do spopularyzownia stylu. Jedną z wczesnych realizacji neomauretańskich był Pałac Woroncowa w Ałupce na Krymie. Projekt liczącego 150 pokoi budynku przygotował w 1826 roku angielski architekt Edward Blore. Letnia rezydencja księcia Michaiła Woroncowa to eklektyczny budynek, w którym połączone zostały inspiracje szkockimi zamkami, sztuką indyjską i budowlami Imperium Osmańskiego, panującego w przeszłości nad Krymem. Jedna z elewacji, ukształtowana jako monumentalny iwan, przypomina bryłę meczetu lub medresy.

Styl neomauretański i synagoga

Architektura XIX wieku często poprzez formy architektoniczne, a zwłaszcza dekoracje, wyrażała treści polityczne czy religijne. Styl neomauretański został w połowie XIX wieku uznany przez wielu środkowoeuropejskich Żydów za najbardziej odpowiedni do budowy synagog. Styl miał przypominać złoty wiek kultury żydowskiej w czasie arabskiego panowania na Półwyspie Iberyjskim. Z drugiej strony, orientalizm formy odnosił się do starożytnych domów modlitwy z Palestyny.W Polsce przykładem takiej budowli jest synagoga Tempel w Krakowie Ignacy Herock, 1860-62). Inne obiekty to np. Synagoga Hiszpańska w Pradze (1868), Tempio Maggiore we Florencji (1874–82) czy Nowa Synagoga w Berlinie (1859-66).

Styl neomuretański na świecie

Styl neomauretański zyskał popularność w Andaluzji i w innych hiszpańskich prowincjach. Stał się też inspiracją dla lokalnej odmiany secesji i projektów Gaudeigo.  W Bośni styl promowany był jako wyraz politycznej i kulturowej odrębności od innych narodów imperium Hapsburgów.  Za największą i najbardziej efektowną realizację w tym stylu uważany był wzniesiony na zlecenie hiszpańskiego inwestora pałac Sammezzano w Toskanii. Włoska rezydencja ma 365 pokoi, każdy z indywidualną dekoracją w stylu mauretańskim. Budynek służył początkowo jako rezydencja, później hotel, obecnie jest opuszczony. Architektura neomauretańska to także liczne realizacje w USA – od rezydencji po kościoły.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej