Pagoda

2015-03-09 14:06
Pagoda
Autor: Polona pagoda - grafika przedstawiająca chińską wyspę. Le Rouge, Georges-Louis. Details des nouveaux jardins a la mode (Jardins Anglo-chinos etc.)

Pagoda –  rodzaj wielokondygnacyjnej wieży, w której każda kondygnacja przekryta jest osobnym dachem, najczęściej z narożnikami skierowanymi ku górze; typ budowli rozpowszechniony w buddyjskiej architekturze sakralnej Dalekiego Wschodu, od Indii, przez Nepal, Chiny, Koreę, Wietnam po Japonię. Pod względem funkcji, pagoda wywodzi się z buddyjskiej stupy. Wieża wznosi się nad miejscem pochówku buddyjskiego świętego, nad relikwiami. Pagoda jest z reguły jednym z obiektów składających się na kompleks klasztoru buddyjskiego. O ile o funkcji obiektu zadecydowała religijna tradycja Indii, na bryłę typowej pagody większy wpływ miała architektura chińska, zwłaszcza starożytne wieże obserwacyjne i budynki lou.  Choć przez wieki pagody wznoszono w wielu różnych stylach, stereotypowym skojarzeniem pozostaje chińska budowla na planie prostokąta, z charakterystycznym dachem na każdej kondygnacji.

Architektura starożytnych Chin

Pagoda może być zbudowana z różnych materiałów. Najpopularniejszym z nich było drewno. Budowano jednak także wieże z cegły, wypalanej albo suszonej na słońcu. Jako materiałów wykończeniowych używano cegły glazurowanej, niekiedy takich materiałów, jak płyty kamienne, brąz, żelazo czy porcelana. Niektóre budowle noszą takie nazwy, jak Żelazna Pagoda – najczęściej jednak nie chodzi o materiał, z którego wzniesiono budowlę, a o charakterystyczny kolor albo uzasadnienie wywodzące się z lokalnej tradycji. Pagody, zwłaszcza drewniane, mogły mieć znaczną wysokość. Budynki wznoszone między V a VII wiekiem osiągały wysokość 50 metrów. Niezachowana do czasów współczesnych pagoda w Chang'an z 611 roku przekraczała 100 m wysokości. Najwyższa istniejąca do dziś pagoda Liaodi w prowincji Hebei liczy 82 m wysokości. Do dziś zachowały się w Chinach liczne ceglane budowle wysokości kilkudziesięciu metrów. Najstarsze chińskie pagody, które istnieją do dziś, wybudowano w VI stuleciu.  Pagody mogą być budowane na planie kwadratu, wieloboku albo koła. Tradycyjnie liczba kondygnacji jest nieparzysta. Pagody, ze względu na efektowny wygląd, budziły zainteresowanie europejskich podróżników. Ich sylwetki pojawiają się niekiedy w dekoracjach chinoiserie. W XVIII i XIX wieku zainteresowanie kulturą Dalekiego Wschodu (por. historyzm) doprowadziło do wzniesienia pewnej liczby inspirowanych chińską architekturą budynków w Europie. Najbardziej efektownym z nich jest pawilon ogrodowy – pagoda w brytyjskich Kew Gardens, wybudowane według projektu Williama Chambersa w 1762 roku. Budynki nawiązujące do bryły pagody wznoszono także w XX wieku, np. wieżowiec Taipei 101 na Tajwanie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej