Koloseum

2014-01-08 13:00
Amfiteatr
Autor: Diliff/Wikimedia Commons Najsławniejszy amfiteatr - Koloseum

Koloseum, czyli amfiteatr Flawiuszy, to najbardziej znany obiekt służący do urządzania publicznych widowisk w starożytnym Rzymie. Imponująca bryła amfiteatru zbudowana została u podnóża Eskwilinu przez cesarzy z dynastii Flawiuszy. Budowę rozpoczął w 70 r. n.e. Wespazjan, a ukończył w 80 r. n.e. jego syn Tytus. Owalny amfiteatr liczy 188 metrów długości i 156 szerokości. Koloseum zajmuje powierzchnię ok. 24 000 mkw. Wysokość obiektu to ok. 48,5 metrów, a maksymalna liczba widzów, którzy mogli oglądać spektakle, mogła według różnych autorów sięgać 50, a nawet 70 000 osób. Był to największy amfiteatr w imperium rzymskim, ale potoczna nazwa, wbrew potocznym wyobrażeniom, nie pochodzi od gigantycznych rozmiarów antycznego centrum sportowego. Utworzona została od Kolosa, czyli ogromnego posągu cesarza Nerona, ustawionego w starożytności obok Koloseum. Czterdziestometrowa rzeźba miała rozmiary porównywalne z nowojorską Statuą Wolności (46,5 m).  Widziany od zewnątrz, budynek ma cztery kondygnacje. Trzy niższe są ciągiem arkad, w których zastosowano porządki toskański, joński i koryncki. Budynek zaopatrzono w 80 ponumerowanych wejść i klatek schodowych, umożliwiających szybkie opuszczenie obiektu. Cztery z nich zarezerwowano dla cesarza i dostojników. Również na widowni wyznaczone zostały specjalne loże dla dworu i westalek. Wewnątrz budynku znajdował się system korytarzy umożliwiających sprawną komunikację. Korytarze przekryte były sklepieniami kolebkowymi i krzyżowymi. Nad widownią w razie niepogody rozpinano velarium. Pod powierzchnią areny mieściły się pomieszczenia gladiatorów, mechanizmy używane w trakcie spektakli, klatki dla dzikich zwierząt i inne pomieszczenia pomocnicze. Koloseum było reprezentacyjnym budynkiem z bogatą dekoracją architektoniczną i rzeźbiarską. Arkady ozdobione były posągami rzymskich dostojników i przedstawieniami postaci mitologicznych.

Architektura wnętrz Koloseum

Wnętrze Koloseum  ozdobione było malowanymi stiukami i wyłożone marmurem, znajdowały się w nim również mozaiki przedstawiające m.in. walki gladiatorów. Historia Koloseum Koloseum zostało w 445 r. uszkodzone przez trzęsienie ziemi, choć przez kolejne lata służyło jeszcze jako miejsce spektakli. Ostatnie igrzyska odbyły się w Koloseum w 526 roku. We wczesnym średniowieczu arena służyła jako cmentarz, a wewnątrz kręgu murów powstał kościół. Na przełomie XII i XIII wieku amfiteatr zmieniono w twierdzę. Przez wieki postępowało niszczenie Koloseum, zarówno przez powtarzające się trzęsienia ziemi, jak i przez mieszkańców Rzymu, którzy traktowali budynek jako kamieniołom – do wybudowania obiektu zużyto ok. 100 000 metrów sześciennych trawertynu. Taka eksploatacja kamiennych bloków zakończyła się dopiero w XVIII wieku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej