Gonty

2014-01-08 13:00
Zaślepka Encyklopedii Architektury
Autor: Muratorplus

Gont to rodzaj tradycyjnego pokrycia dachowego, wykonywany z drewnianych deseczek o trójkątnym przekroju, z wpustem od szerszej strony. Taki kształt pozwala na bardziej szczelne łączenie deseczek przy kryciu dachów.

Gont: materiał i produkcja

Gonty produkuje się z łupliwego drewna drzew iglastych, głownie jodłowego i świerkowego. Lokalnie wykorzystywano także drewno modrzewia, cenione w Polsce jako znakomity materiał budowlany. Tanie i łatwo dostępne drewno sosny do wyrobu gontów na ogół się nie nadaje. Gonty robi się z drewna wysokiej jakości, bez sęków i spękań, z odcinków pnia pomiędzy gałęziami, muszą być więc z konieczności stosunkowo krótkie. Wymiary były bardzo zróżnicowane, typowy gont ma ok. pół metra długości, 7-15 cm szerokości i 2,5 cm grubości.  Tradycyjnie gont produkowany jest ręcznie. Rzemieślnik siekierą łupie pień na cienkie deseczki. Drewno rozpada się wzdłuż włókien. Gorsze jakości produkt otrzymuje się przez cięcie pnia piłą; ostrze piły dzieli włókna, co sprawia że drewno łatwiej nasiąka wodą, ulega atakowi grzybów i jest mniej trwałe.

Układanie połaci dachowej

Gonty układa się na łatach. Poszczególne deseczki łączy się, wciskając krawędź we wpust drugiego i łącząc w całość. Dawniej do spajania gontów używano kołków z twardego drewna, we współczesnej architekturze używa się raczej nierdzewnych gwoździ. Dla zwiększenia wodoszczelności i trwałości pokrycia nakłada się kolejne warstwy, od dwóch do czterech.

Gont: wady i zalety

Zalety gontów to możliwość pokrywania dachów o dowolnych, nawet najbardziej skomplikowanych kształtach (np. dachy cerkwi czy kościołów), niewielka waga (15-30 kg/ m kw), trwałość przy zastosowaniu współczesnych metod impregnacji drewna sięgająca 50 lat, naturalny wygląd, biodegradowalność materiału. Wady to wysoka cena produktu, czasochłonny i wymagający znacznych umiejętności montaż, konieczność konserwacji, możliwość pożaru. Gonty nie nadają się do dachów płaskich ani do dachów o niewielkim spadku. 

Gont w architekturze

Dachy pokryte gontem są charakterystyczne dla wsi położonych na terenach górskich, tam, gdzie dostępne było odpowiednie drewno, a brakowało tańszych materiałów (por. strzecha). W Polsce popularny m.in. w Tatrach (por. styl zakopiański). Gontu używano do pokrywania dachów świątyń, a także domów w miastach jeszcze w XIX wieku. Por. także: szyndle, dachówka, architektura wernakularna. Artykuły w Archiramie: Willa z betonu kryta gontem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej