Eternit

2015-01-13 12:27
Zaślepka Encyklopedii Architektury
Autor: Muratorplus

Eternit – to rodzaj pokrycia dachowego, opracowanego przez Ludwiga Hatscheka w końcu XIX wieku. Nazwa handlowa materiałów azbestowo-cementowych, łatwa do zaadaptowania w większości języków europejskich, bo zaczerpnięta z łaciny (aeternum – wieczność), weszła do języka potocznego. Eternit stosowany był w budownictwie na większą skalę od początku XX wieku. Produkowano z niego głównie płyty pokryciowe elewacyjne, a przede wszystkim dachowe. W sprzedaży dostępne były także wykonane z tego materiału rury. Eternit ma wiele zalet, jest ogniotrwały, wytrzymały, odporny na wilgoć, zmiany temperatury, pogodę. Tani, niezbyt ciężki i łatwy w produkcji, ma poważną wadę – zawiera szkodliwy dla zdrowia azbest. W Polsce eternit wykorzystywany był od lat 30., a stał się bardzo często stosowanym pokryciem dachowym w latach 70. XX wieku. Układano go na dachach budynków mieszkalnych i gospodarczych, używając głównie płyt falistych, rzadziej płaskich. Tańszy od dachówki, łatwiejszy do układania i bardziej dostępny, zyskał szczególną popularność na wsi. 

Eternit – wpływ na zdrowie

Szkodliwym składnikiem płyt eternitu jest azbest. Jego włókna odkładają się w płucach i wywołują choroby nowotworowe. Badania wskazujące na rakotwórcze działanie azbestu pojawiły się już w latach 60., w krajach rozwiniętych zakazano wykorzystywania go w latach 80. W Polsce od 1998 roku obowiązuje ustawa ograniczająca handel azbestem, w tym samym roku zakończyła się krajowa produkcja eternitu od 1999 zakazany jest handel eternitowymi płytami. Eternitowe płyty powinny być usuwane przez specjalistyczne firmy, a pozostałości traktowane jako materiały niebezpieczne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej