Efekt Bilbao

2014-09-02 16:23
Muzeum Guggenheima w Bilbao - obiekt, który zapoczątkował istnienie tzw. Efektu Bilbao
Autor: Archiwum Muratorplus.pl Muzeum Guggenheima w Bilbao - obiekt, który zapoczątkował istnienie tzw. Efektu Bilbao

   

Efekt Bilbao to fenomen społeczno-ekonomiczno-kulturowy, który powstał wraz z budynkiem Muzeum Guggenheima w Bilbao. Nazwa pochodzi od miasta Bilbao w północnej Hiszpanii. W XX wieku było ono ważnym ośrodkiem przemysłowym, drugim pod względem znaczenia w Hiszpanii, ale upadek przemysłu metalurgicznego i stoczniowego doprowadził do wzrostu bezrobocia aż do poziomu 25%, a w konsekwencji do zmniejszenia rangi miasta.Lokalne władze próbowały przeciwdziałać kryzysowi, zmieniając ośrodek przemysłowy w kulturalne centrum regionu, wykorzystując do tego architekturę współczesną. Kluczowe było znalezienie nowego pomysłu na miasto. W Bilbao powstawać zaczęły architektoniczne bryły projektowane przez gwiazdy architektury współczesnej, między innymi efektowne stacje nowej linii metra projektu Normana Fostera i kładka dla pieszych Santiago Calatravy.Przełomowe znaczenie miała kolejna inwestycja, uznawana za jeden z najlepszych przykładów partnerstwa publiczno-porywatnego w historii współczesnej architektury. Ok. 1994 roku wizjonerski stararchitekt Frank Gehry zaprojektował tam Muzeum Guggenheima, które zmieniło to niepozorne miasto w światowe centrum sztuki współczesnej. Odtąd miasto zaczęło tętnić życiem i stało się centrum turystycznym - samo muzeum przyciąga rocznie milion turystów. Muzeum przyczyniło się zatem to powstania wielu nowych miejsc pracy w sektorze usług, od noclegów po restauracje, co wzbogaciło gospodarkę miasta. Dzięki tej zmianie, która wywołała spektakularny efekt, powstał nowy fenomen społeczny nazwany Efektem Bilbao.

Efekt Bilbao - czy naprawdę działa?

W latach 90. XX wieku i w XXI wieku wiele miast próbowało powtórzyć ten sukces, jednak bez powodzenia. Wiele instytucji, takich jak National Centre for Popular Music w brytyjskim Sheffield po początkowym okresie popularności szybko przestały przyciągać tłumy. Wśród inwestycji, które miały powtórzyć efekt Bilbao, były m.in. Saadiyat Island w Abu Zabi; West Kowloon Cultural District w Hong Kongu; podobne nadzieje wiązano z warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Krytycy zauważają, że sukces przedsięwzięcia nie zależał od realizacji pojedynczych, efektownych brył, ale konsekwentnej polityki władz miasta. W Bilbao nie tylko powstały nowe ikony architektury. W mieście przeprowadzono także szereg kompleksowych zmian - m.in. poddano rewitalizacji podupadającą dzielnicę przemysłową; zadbano o zabytki starego miasta; usprawniono system transportu miejskiego (dwie linie metra) i system oczyszczania, w mieście powstały park technologiczny .

Zobacz też:StararchitektIkona architekturyHistoria zawodu architektaboosteryzm„wow factor” w architekturze współczesnej

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej