Dom rzymski

2015-09-22 15:04
Zaślepka Encyklopedii Architektury
Autor: Muratorplus

Dom rzymski – dom mieszkalny w starożytnym Rzymie, domus. Mieszkańcy miasta, a później imperium rzymskiego zamieszkiwali w różnych obiektach, w zależności od zamożności, pozycji społecznej, lokalnych warunków. Formy domów zmieniały się w kolejnych wiekach, wykształciło się jednak kilka typów domów.

Najwcześniejsze domy rzymskie

Zamieszkujące brzegi Tybru w miejscu obecnego Rzymu plemiona budowały początkowo proste chaty z nietrwałych materiałów (por. chałupa). Znaleziska z IX wieku p.n.e. wskazują, że głównymi materiałami budowlanymi była glina, chrust, gałęzie.

Domus

Za panowania Etrusków rzymskie domy wciąż miały prostą formę, były też stosunkowo skromne nawet w przypadku zamożniejszych rodzin. Stopniowo, pod wpływem wzorców etruskich i greckich (por. architektura starożytnej Grecji), zaczęto budować wygodniejsze i bardziej efektowne domy. Wznoszono je zwykle na planie prostokąta, były parterowe lub jednopiętrowe. Charakterystyczne dla architektury antycznej było oddzielenie  przestrzeni domu od świata zewnętrznego. W ścianach zewnętrznych było niewiele okien, zwykle małych rozmiarów i wysoko umieszczonych. Do wnętrza prowadziły najczęściej pojedyncze drzwi. Taki układ utrudniał dostęp nieproszonym gościom. Pokryte dachówką płaszczyzny dachu obniżały się w kierunku centralnie umieszczonego otworu. Światło docierało do wnętrza domu przez compluvium.  Spływająca z dachu woda gromadzona była w specjalnym zbiorniku, impluvium. Deszczówka mogła być później odprowadzana do cysterny. Wokół niewielkiego dziedzińca, czyli atrium rozmieszczone były pokoje mieszkalne, w tym sypialnie (cubiculum), pomieszczenia dla służby, magazyny i składy. Za wewnętrznym dziedzińcem znajdowała się sypialnia właściciela, tablinum, sąsiadująca z jadalnią – triclinium. Kuchnia była pomieszczeniem służebnym, wykorzystywanym przez służbę. Pozbawiona komina, była zwykle ciemnym, zadymionym pomieszczeniem.Podobnie jak w wielu innych dziedzinach, w architekturze i sposobie urządzania wnętrz Rzymianie nawiązywali do wzorców greckich. W II w. p.n.e. typowym elementem rzymskiego domu stał się perystyl. Ściany dekorowane były malowidłami i stiukiem, na podłogach w bogatszych domach układano mozaikowe posadzki. Ważnym źródłem informacji o rzymskiej architekturze mieszkalnej są wykopaliska w Pompejach.

Dom rzymski w mieście i na wsi

Ograniczona przestrzeń dostępna w mieście wymuszała zwartą zabudowę (por. rzymska urbanistyka). Problem braku miejsca był szczególnie wyraźny w metropolii. Ze względu na wysoką cenę gruntów, w stolicy imperium rzymskiego zaczęto budować coraz wyższe, wielokondygnacyjne kamienice, ze sklepami w przyziemiu i mieszkaniami do wynajęcia na kolejnych piętrach. Taki tym wielorodzinnego domu określany był jako insula. Z drugiej strony, na wsi wznoszono obszerne, wygodne rezydencje – wille.  Zobacz także: dom grecki, dom egipski, idom etruski, insula, dom arabski, willa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej