Clerestorium

2014-01-08 13:00
Zaślepka Encyklopedii Architektury
Autor: Muratorplus

Ściana z oknami wystawioną ponad dach nawy bocznej, głównie w romańskich lub gotyckich kościołach, zapewniająca światło.

Clerestorium doświetla wnętrze świątyni. Przebita oknami ściana była elementem typowej rzymskiej bazyliki świeckiej; pojawiała się także w podobnie ukształtowanych hellenistycznych pałacach. Bazylika stała się wzorem dla chrześcijańskiej architektury sakralnej. W architekturze romańskiej bazyliki często były przekrywane drewnianym dachem, z clerestorium poniżej. Clerestorium nie pojawiało się jednak ze względów konstrukcyjnych w tych budowlach, które przekrywane były sklepieniem kolebkowym. Nowe rozwiązania przyjęte w architekturze gotyckiej umożliwiły budowę kościołów, w których okna zajmowały znacznie większą niż kiedykolwiek wcześniej powierzchnię. Dzięki temu w gotyckich katedrach pojawiły się wielkie witraże.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej