Castrum doloris

2014-12-12 16:52
Zaślepka Encyklopedii Architektury
Autor: Muratorplus

Castrum doloris to ozdobny katafalk, ozdobna bryła, przyjmująca szczególnie efektowną postać w architekturze barokowej. Przy castrum doloris odprawiane były uroczystości żałobne. Konstrukcje były efektowne, ale tymczasowe, budowane na kilku- lub kilkunastodniowe uroczystości, zwłaszcza towarzyszące pogrzebom, czasem urządzane w rocznice śmierci.

Castrum doloris – wygląd

Castra doloris w podstawowej formie były co najmniej dwustopniowym podwyższeniem, na którym eksponowano trumnę. Bryła mogła być złożona i skomplikowana. Do platformy z trumną mogły prowadzić stopnie, na kolejnych poziomach umieszczano dekoracje o znaczeniu symbolicznym. Mogły one np. nawiązywać do funkcji zmarłego – stąd w przypadku wojskowych pojawiały się fragmenty fortyfikacji, bastiony czy mury z blankami. Typowymi elementami były też kolumny i filary (także złamane), piramidy, obeliski. Detale architektoniczne łączono z baldachimami, piuropuszami, panopliami. Projektanci komponowali elementy heraldyczne, alegorie. Manifestacją zmarłego był portret trumienny, charakterystyczny przede wszystkim dla polskiej tradycji funeralnej. Teatralny efekt wzmacniało odpowiednie oświetlenie. Katafalki budowano w kościołach już w XII wieku. Rozbudowane formy castrum doloris przyjmowało zwłaszcza w XVII i XVIII wieku w Rzeczypospolitej. Castrum doloris lokalizowano w świątyni, najczęściej przed ołtarzem, przy którym odprawiane były egzekwie. Konstrukcja mogła się znajdować w nawie głównej albo w kaplicy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej