Brąz

2014-01-08 13:00
Zaślepka Encyklopedii Architektury
Autor: Muratorplus

Brąz to stop miedzi z innymi metalami, przede wszystkim cyną, ale też innymi, z wyjątkiem cynku (mosiądz). W skład brązu mogą też wchodzić domieszki różnych innych pierwiastków, np. krzemu. W zależności od składu stopu, brąz może mieć różne właściwości – kolor, kowalność, udarność itd.Miedź w stopie z innymi metalami poprawia swoje właściwości mechaniczne. Przed epoką żelaza brąz był podstawowym surowcem do produkcji narzędzi, broni, wykorzystywano go także w architekturze i sztuce. Ze względu na temperaturę topnienia (940–1084 °C, w zależności od składu stopu) niższą od żelaza (1538), brąz był łatwiejszy w produkcji i obróbce. Wyroby brązowe wytwarzano różnymi technikami: odlewano i kuto, wykańczając przez repusowanie, cyzelowanie, polerowanie, zdobiąc inkrustacją czy rytowaniem. Brąz z biegiem czasu pokrywa się warstwą tlenków, patyną, zmieniającą barwę powierzchni. W zależności od składu rozróżnia się brązy plastyczne, które można obrabiać mechanicznie na zimno, oraz brązy odlewniczne, mniej kowalne. 

Brąz w architekturze i architekturze wnętrz

W architekturze starożytnego Rzymu brąz używany był do pokrywania dachów najbardziej reprezentacyjnych budowli (pierwotne pokrycie kopuły Panteonu), wytwarzania kolumn i detali architektury wnętrz, a przede wszystkim posągów. W starożytności niekiedy używano blachy brązowej do pokrywania bram. W średniowieczu z brązu wytwarzano m.in. przedmioty związane z kultem (dzwony, chrzcielnice), a także płyty nagrobne. Brązownictwo rozkwitało w renesansie i baroku. Powstały wówczas tak imponujące obiekty architektury wnętrz, jak drzwi do baptysterium florenckiego, konfesja (baldachim) nad grobem św. Piotra w Rzymie, ze spiralnymi kolumnami zaprojektowanymi przez Berniniego na wzór świątyni Salomona. W XVIII stuleciu z brązu wytwarzano m. in. kraty, balustrady schodów, świeczniki i kandelabry, detale architektoniczne, oprawy luster i inne obiekty. 

Brąz – historia

Polski termin „brąz” pochodzi łacińskiego określenia aes brundusinum (kruszec brindyzyjski). W starożytnym Rzymie to właśnie Brundisium (Brindisi, Italia) znane było jako centrum obróbki tego stopu. Najsławniejsze i najwyżej cenione były jednak tzw. brązy korynckie. Skład tego stopu jest obecnie nieznany, prawdopodobnie do produkcji oprócz miedzi używano także srebra i (lub) złota.  Najbardziej typowym dla starożytności brązem był natomiast stop miedzi i cyny, zawierający przeciętnie 9 części miedzi i 1 część cyny.

Brąz we współczesnej architekturze i budownictwie

Składy brązów specyfikuje Polska Norma PN-xx/H-87050. Brąz jest wartościowym, trwałym materiałem, ale jego wykorzystanie ogranicza wysoka cena. Brązy mają dobre parametry wytrzymałościowe, niektóre stopy można hartować, są odporne na wysoką temperaturę, korozję. Brąz dostępny jest w postaci blach, pasów, taśm, prętów, drutów i rur.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej