Boazeria

2014-01-08 13:00
Zaślepka Encyklopedii Architektury
Autor: Muratorplus

Boazeria to drewniana, dekoracyjna okładzina ścian i sufitów. Może pokrywać całą powierzchnię ściany, albo jej część. Termin zaczerpnięty został z francuskiego boiserie (obłożenie drewnem) – drewniane okładziny ścienne były popularne w architekturze wnętrz Francji XVII i XVIII wieku, zdobiły też pałac w Wersalu, wzór dla wielu barokowych rezydencji. Boazeria często zachowuje naturalny kolor drewna, projektanci wykorzystują wówczas dekoracyjny rysunek słojów. Może też być dodatkowo zdobiona ornamentami czy rzeźbą figuralną (snycerka). W dawnej architekturze wnętrz często zestawiano różne gatunki drewna (intarsja), wykorzystując różnice kolorów i wzorów drewna. Boazeria bywała pokrywana polichromią, lakierowana lub złocona.Znana w starożytności, stosowana w gotyku, renesansie, klasycyzmie i współcześnie. W architekturze współczesnej termin boazeria odnosi się także do pokrywających ściany listwach z różnych materiałów, oprócz drewna także PCW, korka, okładziny MDF z fornirem.

Boazeria – historia

Boazeria znana była już w architekturze starożytnej Grecji i Rzymu, stosowana głównie w pałacach i willach arystokracji. W architekturze gotyckiej także była stosowana, szczególnie na północy Europy. Efektowne formy uzyskała boazeria renesansowa. Wykorzystując technikę intarsji, włoscy mistrzowie układali iluzjonistyczne obrazy (studiolo Federico da Montefeltro). Boazeria stała się w renesansie ważnym elementem dekoracji, zarówno we wnętrzach świeckich, jak w kościołach i klasztorach. Bogato zdobione boazerie, polichromowane popularne były także w architekturze barokowej, szczególnie francuskiej, klasycystycznych pałacach, czy w Wielkiej Brytanii (od Tudorów, architekturę elżbietańską po wiktoriańską). We współczesnej architekturze wnętrz boazerie najczęściej wykonuje się z sosny i świerku, rzadziej z buczyny, drewna jodły, dębu, brzozy czy klonu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej