Blanki, krenelaż

2014-01-08 13:00
Blanki, krenelaż
Autor: Roland Zumbühl of Picswiss/Wikimedia Commons Blanki muru otaczającego Lenzburg

Element architektoniczny będący zwieńczeniem murów obronnych i baszt w postaci „zębów” z wolną przestrzenią pomiędzy nimi. Służyły jako obrona w czasie oblężenia – zęby stanowiły ochronę dla strzelców a wolna przestrzeń umożliwiała strzelanie do przeciwnika.

Blanki, czyli krenelaż (arch. krenele) to charakterystyczny dla średniowiecznej architektury militarnej element architektoniczny, zwieńczenia murów obronnych i baszt  „zębami”.  Zęby te, tak zwane merlony, oddzielone są pustymi miejscami, czyli miedzami.Blanki były osłoną dla obrońców, a wolne miejsce umożliwiało ostrzał. Wraz z rozwojem systemów fortyfikacji, na murach obronnych zaczęto umieszczać hurdycje i machikuły, również wyposażone w blanki. Krenelaż był osłoną umieszczonego za nim chodnika strzeleckiego. Początkowo obrońcy wyposażeni byli w broń białą. Później obok łuków pojawiły się kusze; rozpowszechnienie broni palnej spowodowało przebijanie szczelin umożliwiających ostrzał, czyli strzelnic. Prześwity dzielące merlony stały się więc niepotrzebne i zanikły w budowlach obronnych. Blanki pozostały jednak elementem dekoracyjnym, charakterystycznym dla siedzib rycerskich. W takiej funkcji stosowane były także później, szczególnie w architekturze neogotyckiej. Ze względu na kształt zębów, wyróżnia się dwa typy krenelażu. Blanki gibelińskie, popularne szczególnie w XIV i XV stuleciu w Italii, miały charakterystyczny kształt jaskółczego ogona, z wcięciem pośrodku. Blanki zdobiły mury nie tylko w zamkach czy fortyfikacjach, ale też budowlach cywilnych, jak renesansowe ratusze.  Blanki gwelfowskie, bardziej rozpowszechnione, mają merlony w kształcie prostokąta. W historii architektury militarnej krenelaż znany jest od dawna; takie schodkowato ukształtowane zwieńczenia murów stosowane były m.in. w Asyrii i Egipcie. W architekturze islamskiej zęby często są zaokraglone, mogą mieć też inne, dekoracyjne formy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej