Baza

2014-01-08 13:00
Zaślepka Encyklopedii Architektury
Autor: Muratorplus

Baza to najniżej położona część kolumny. Spoczywa na niej ciężar kolumny, filaru czy pilastra. Jest jednym z podstawowych elementów stosowanych w porządkach architektonicznych. W architekturze starożytnej Grecji nie pojawiała się tylko w porządku doryckim, w którym trzon znajdował się wprost na stylobacie.

Baza - budowa

W klasycznej architekturze baza to kamienna płyta, najczęściej ozdobiona obiegającymi ją torusami. Kamienne, wyprofilowane „wałki” rozdzielają wklęsłe trochilusy. Torus może być pojedynczy, albo kilkukrotnie powtórzony, przy czym torusy położone niżej mają najczęściej średnicę większą od innych. Wariant z dwoma torusami i i pojedynczym trochilusem to tzw. baza attycka, szeroko rozpowszechniony typ bazy jońskiej.  Baza małoazjatycka ma dwie wklęski, jeden wypukły wałek i łączące te elementy pasy ozdobione astragalami. Najczęściej poniżej bazy znajduje się kamienna płyta, plinta. Niekiedy jako „bazę” określa się również inne kombinacje tych elementów.

Baza poza architekturą starożytną

W architekturze romańskiej baza przyjmowała różne formy. Jej bryła była ozdabiana ornamentami i rzeźbą figuralną (szpony, żabki).Baza to także cokół rzeźby, pomnika, czy inne niewielkie podwyższenie, na którym umieszczone zostały dzieła sztuki lub małej architektury.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej