Balloon frame

2014-01-08 13:00
Zaślepka Encyklopedii Architektury
Autor: Muratorplus

Baloon frame, konstrukcja balonowa – rodzaj konstrukcji drewnianej, stosowanej w budownictwie od lat 30. XIX wieku. Po raz pierwszy zastosowana prawdopodobnie w USA w 1932 roku przez George’a W. Snowa, nazywana też bywa konstrukcją chicagowską. Do lat 50. XX wieku był to najpopularniejszy typ konstrukcji drewnianej m.in. w USA, Kanadzie i Skandynawii.  Popularność uzyskała dzięki zastosowaniu słupów o mniejszym niż wcześniej przekroju. Budynki stały się dzięki temu łatwiejsze w budowie i znacznie tańsze, niż w przypadku wcześniej stosowanych rozwiązań. Belki o niewielkim przekroju to łatwiej dostępny materiał niż grube bale, są też lżejsze - oznacza to niższe koszty transportu, mniej pracochłonną budowę, wymagającę niższych kwalifikacji od wykonawców. Ten ostatni czynnik był szczególnie ważny w USA, gdzie w XIX wieku brakowało wykwalifikowanych budowniczych, zwłaszcza na zachodnim wybrzeżu.

Konstrukcja balonowa - technika

Konstrukcja balonowa charakteryzuje się brakiem podziału niektórych ścian na kondygnacje. Ściana nie jest podzielona na parter i piętro, jest całością od podwaliny do górnego oczepu, wspierającego krokwie. Baloon frame stosowana była w domach, magazynach, ale też np. budynkach sakralnych. Jedną z pierwszych takich brył jest kościół mariacki w Chicago, wybudowany według projektu Augustine Taylora w 1833 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej