Arena

2014-01-08 13:00
Zaślepka Encyklopedii Architektury
Autor: Muratorplus

Arena to usytuowany w centrum rzymskiego amfiteatru czy cyrku plac, z reguły w kształcie koła lub elipsy, otoczony rzędami siedzisk. Nazwa pochodzi od drobnoziarnistego piasku, którym wysypany był plac (łac. harena) – w krwawych widowiskach w piasek wsiąkała krew, a jasna, równa przestrzeń była dogodnym tłem, pozwalającym na obserwowanie szczegółów wydarzeń. Arena była miejscem, na którym toczyły się popularne publiczne spektakle – walki gladiatorów lub dzikich zwierząt, turnieje i inne widowiska.

Arena w średniowieczu i później

W wiekach średnich „areną” nazywano przestrzeń, w której urządzane były gonitwy, turnieje i dworskie zabawy. W wieku XVIII areną zaczęto nazywać jeden z elementów barokowego ogrodu, niewielki okrągły plac. Współcześnie areną określa się kolistą przestrzeń, na której odbywają się przedstawienia cyrkowe. Słowo „arena” występuje też często w nazwach własnych obiektów sportowych, hal widowiskowych (hala widowiskowo-sportowa Arena w Poznaniu, Atlas Arena w Łodzi, PGE Arena w Gdańsku, projekt Solisko Arena i inne).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej