Amfiteatr - architektura Rzymu

2014-01-08 13:00
Amfiteatr
Autor: Diliff/Wikimedia Commons Najsławniejszy amfiteatr - Koloseum

Amfiteatr – architektura starożytnego Rzymu

Inne znaczenia:Amfiteatr – budowla ogrodowaAmfiteatr – półkoliste zamknięcie placu w ogrodach barokowych

Amfiteatr to przede wszystkim antyczna budowla widowiskowa na planie koła lub elipsy. W centrum amfiteatru znajdowała się arena, otoczona wznoszącymi się schodkowo rzędami miejsc dla widzów. Amfiteatry przeznaczone były do urządzania różnorodnych widowisk publicznych, przede wszystkim walk gladiatorów lub dzikich zwierząt, wyścigów, a także egzekucji. W odróżnieniu od przedstawień teatralnych, takie spektakle mogły być oglądane ze wszystkich punktów widzenia, siedziska widzów zajmowały więc cały okrąg dookoła centralnej przestrzeni – widownia mogła pomieścić niemal dwukrotnie więcej osób, niż antyczny teatr o podobnych rozmiarach. Widowiska z udziałem gladiatorów cieszyły się w starożytnym Rzymie dużą popularnością i w wielu miastach imperium rzymskiego powstały imponujące obiekty tego rodzaju. Łącznie rzymska architektura zna setki amfiteatrów, z których najbardziej znane i największe jest Koloseum w Rzymie.

Amfiteatr – historia

Prototypem rzymskiego amfiteatru był otoczony ławami dziedziniec. Ze względu na rosnącą liczbę widzów, rozmiary amfiteatrów rzymskich zwiększały się, rosła też liczba poziomów z siedziskami. Najwcześniejsze amfiteatry rzymskie powstały w I w. p.n.e., większość wybudowano w epoce cesarstwa. Z tymczasowych budowli amfiteatry przekształciły się w antyczne centra sportowo – rozrywkowe, w których cavea, czyli widownia, mogła pomieścić nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Komunikacja w tak dużej bryle wymagała wielu wejść i ciągów schodów, a  ponadto pomieszczeń pomocniczych. Amfiteatr pozbawiony był stałego zadaszenia, ale w wielu budowlach nad widownią rozpinano osłonę z płótna żaglowego, velarium. Elewacje reprezentacyjnych budynków pokrywano dekoracją architektoniczną, płaskorzeźbami, w niszach ustawiano posągi. Amfiteatry rzymskie straciły rację bytu w V w.n.e., gdy zakazane zostało urządzanie walk z udziałem gladiatorów. Antyczne amfiteatry rzymskie zobaczyć można m.in. w: Al Dżamm (Tunezja), Arles (Francja), Puli (Chorwacja), Rzymie (Włochy) 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej