Amfilada

2014-01-08 13:00
Zaślepka Encyklopedii Architektury
Autor: Muratorplus

Amfilada – pochodzący z języka francuskiego (enfilade) termin, określający taki układ pomieszczeń, w którym szereg sal połączonych jest wejściami ułożonymi  w jednej linii. Pomieszczenia są przechodnie, zaopatrzone w co najmniej dwa wejścia. Dzięki umieszczeniu otworów drzwiowych na jednej osi powstaje perspektywa widokowa, sięgająca w głąb budynku. Takie rozwiązanie w architekturze wnętrz rozpowszechnione było we Francji; w architekturze renesansowej zyskało popularność w Europie. Jednym z wczesnych przykładów amfiladowego układu pomieszczeń są stanze watykańskie.Układ pomieszczeń w amfiladzie odzwierciedla ich rangę. Zazwyczaj sale położone bliżej wejścia były łatwiej dostępne, a w głębi znajdowały się pomieszczenia prywatne, dostępne dla gospodarza i ważniejszych gości. Barokowy ceremoniał regulował wykorzystywanie pomieszczeń, wiążąc np. miejsce przyjęcia gościa z jego rangą. 

Amfilada w architekturze polskiej

W architekturze baroku i klasycyzmu amfiladowy układ wnętrz wykorzystywany był w projektach pałaców i dworów. W XIX i XX stuleciu amfilada była stosowana w projektowaniu miejskich kamienic. Taki układ miały przede wszystkim duże, reprezentacyjne apartamenty zamożnych mieszczan.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej