Znamy „Fasady Roku 2016”

2017-05-08 17:35
Fasada Roku 2016
Autor: Baumit

Spośród niemal 200 zgłoszonych elewacji jurorzy konkursu "Fasada Roku 2016" wybrali po jednej w pięciu kategoriach. Warunkiem uczestnictwa w tym konkursie była elewacja, do której wykorzystano kompletną technologię Baumit.

Jurorzy zwracali uwagę na zastosowaną kolorystykę, strukturę i tektonikę bryły, a także to, w jaki sposób budynek (a szczególnie jego elewacja) koresponduje z otoczeniem. W przypadku budynków po renowacji brano pod uwagę „poszanowanie ich historycznej tradycji”. Wyłoniono zwycięzców w pięciu kategoriach. Każdy z laureatów wraz z tytułem „Fasada Roku” otrzymał również nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł i automatyczną kwalifikację do Baumit Life Challenge – międzynarodowej edycji tego konkursu.

Dom jednorodzinny nowy

Bdynek mieszkalny w podkrakowskich Jerzmanowicach. Projekt autorstwa FlexiForma, zrealizowany w systemie gospodarczym przez prywatnego inwestora.
Uzasadnienie: powściągliwość, prostota, dobór materiałów i kultura wykończenia, co pozwoliło wykreować obiekt harmonijnie wpisany w otoczenie.

Budynek mieszkalny w Jerzmanowicach
Autor: fasadaroku.pl Budynek mieszkalny w Jerzmanowicach

Budynek wielorodzinny nowy

Najliczniej obsadzona kategoria – o tytuł walczyło 76 realizacji. Wygrało krakowskie Osiedle Domowe przy ul. Na Polach. Projekt firmy Kubatura Sp. z o.o., wykonawcą Struktura Sp. z o.o.
Uzasadnienie: niekonwencjonalna forma oraz twórcze zestawienie materiałów.

Osiedle Domowe przy ul. Na Polach w Krakowie
Autor: fasadaroku.pl Osiedle Domowe przy ul. Na Polach w Krakowie

 

Budynek po rekonstrukcji adaptacji

Nagrodę główną w tej kategorii przyznano kamienicy przy ul. Chrzanowskiego w Bytomiu. Projekt: Post_Art Pracownia Projektowa Artur Stasz, prace budowlane zrealizowała firma Eko-Term Jarosław Wiśniewski.
Uzasadnienie: logiczne wkomponowanie w otoczenie tle oraz szczególny rodzaj adaptacji, wyróżniający się na tle pozostałych obiektów, zachowanie pierwotnych cech budynku.

Kamienica przy ul. Chrzanowskiego w Bytomiu
Autor: fasadaroku.pl Kamienica przy ul. Chrzanowskiego w Bytomiu

Budynek niemieszkalny

Wygrało poznańskie Centrum Badań Technologii Informatycznych BEYOND.PL. Elewacja zaprojektowana przez ELD Poland Sp. z o.o., wykonawca – Budimex SA.
Uzasadnienie: spójność formy i funkcji konsekwentnie komunikowanej poprzez użyte materiały.

Centrum Badań Technologii Informatycznych BEYOND.PL w Poznaniu
Autor: fasadaroku.pl Centrum BEYOND.PL w Poznaniu

 

Budynek po renowacji

W tej kategorii najwyższy laur przypadł budynkowi biurowemu przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. Projekt remontu przygotowała Pracownia Architektoniczna FRONT ARCHITECTS.
Uzasadnienie: za efekt przywrócenia pierwotnego wyglądu obiektu i zakres przeprowadzonych prac konserwatorskich.

Budynek biurowy przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie
Autor: fasadaroku.pl Budynek przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej