Znamy „Fasady Roku 2016”

2017-05-08 17:35
Fasada Roku 2016
Autor: Baumit

Spośród niemal 200 zgłoszonych elewacji jurorzy konkursu "Fasada Roku 2016" wybrali po jednej w pięciu kategoriach. Warunkiem uczestnictwa w tym konkursie była elewacja, do której wykorzystano kompletną technologię Baumit.

Jurorzy zwracali uwagę na zastosowaną kolorystykę, strukturę i tektonikę bryły, a także to, w jaki sposób budynek (a szczególnie jego elewacja) koresponduje z otoczeniem. W przypadku budynków po renowacji brano pod uwagę „poszanowanie ich historycznej tradycji”. Wyłoniono zwycięzców w pięciu kategoriach. Każdy z laureatów wraz z tytułem „Fasada Roku” otrzymał również nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł i automatyczną kwalifikację do Baumit Life Challenge – międzynarodowej edycji tego konkursu.

Dom jednorodzinny nowy

Bdynek mieszkalny w podkrakowskich Jerzmanowicach. Projekt autorstwa FlexiForma, zrealizowany w systemie gospodarczym przez prywatnego inwestora.
Uzasadnienie: powściągliwość, prostota, dobór materiałów i kultura wykończenia, co pozwoliło wykreować obiekt harmonijnie wpisany w otoczenie.

Budynek mieszkalny w Jerzmanowicach
Autor: fasadaroku.pl Budynek mieszkalny w Jerzmanowicach

Budynek wielorodzinny nowy

Najliczniej obsadzona kategoria – o tytuł walczyło 76 realizacji. Wygrało krakowskie Osiedle Domowe przy ul. Na Polach. Projekt firmy Kubatura Sp. z o.o., wykonawcą Struktura Sp. z o.o.
Uzasadnienie: niekonwencjonalna forma oraz twórcze zestawienie materiałów.

Osiedle Domowe przy ul. Na Polach w Krakowie
Autor: fasadaroku.pl Osiedle Domowe przy ul. Na Polach w Krakowie

 

Budynek po rekonstrukcji adaptacji

Nagrodę główną w tej kategorii przyznano kamienicy przy ul. Chrzanowskiego w Bytomiu. Projekt: Post_Art Pracownia Projektowa Artur Stasz, prace budowlane zrealizowała firma Eko-Term Jarosław Wiśniewski.
Uzasadnienie: logiczne wkomponowanie w otoczenie tle oraz szczególny rodzaj adaptacji, wyróżniający się na tle pozostałych obiektów, zachowanie pierwotnych cech budynku.

Kamienica przy ul. Chrzanowskiego w Bytomiu
Autor: fasadaroku.pl Kamienica przy ul. Chrzanowskiego w Bytomiu

Budynek niemieszkalny

Wygrało poznańskie Centrum Badań Technologii Informatycznych BEYOND.PL. Elewacja zaprojektowana przez ELD Poland Sp. z o.o., wykonawca – Budimex SA.
Uzasadnienie: spójność formy i funkcji konsekwentnie komunikowanej poprzez użyte materiały.

Centrum Badań Technologii Informatycznych BEYOND.PL w Poznaniu
Autor: fasadaroku.pl Centrum BEYOND.PL w Poznaniu

 

Budynek po renowacji

W tej kategorii najwyższy laur przypadł budynkowi biurowemu przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. Projekt remontu przygotowała Pracownia Architektoniczna FRONT ARCHITECTS.
Uzasadnienie: za efekt przywrócenia pierwotnego wyglądu obiektu i zakres przeprowadzonych prac konserwatorskich.

Budynek biurowy przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie
Autor: fasadaroku.pl Budynek przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej