Budownictwo i mieszkalnictwo w nowo powstałym Ministerstwie Rozwoju i Technologii

2021-08-13 14:14
 Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Autor: gov.pl 12 sierpnia 2021 utworzono Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które zajmie się m.in. budownictwem i mieszkalnictwem

Rada Ministrów rozporządzeniem z dnia 12 sierpnia 2021 r. powołała Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Powstało ono w drodze przekształcenia dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Nowemu ministerstwu będą podlegać budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo.

Przypomnijmy, że do stycznia 2018 budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo przypisane były do Ministerstwa Infrastruktury. Po zmianach działy te przypisano do Ministerstwa Rozwoju (potem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju). Rekonstrukcja rządu (2020) zaowocowała nowym resortem – Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii i nowymi osobami odpowiedzialnymi za obszar budownictwa.

12 sierpnia 2021 Rada Ministrów powołała Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Ministerstwo Rozwoju i Technologii powstało z przekształcenia dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Obsługiwać będzie działy administracji rządowej:

  • budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo;
  • gospodarkę;
  • turystykę.

Przypomnijmy też, że 10 sierpnia premier Mateusz Morawiecki skierował do prezydenta dymisję Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii. Dzień później prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera odwołał Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii.

Zarząd Porozumienia zdecydował o opuszczeniu koalicji Zjednoczonej Prawicy. Do dymisji podali się wiceministrowie rozwoju, pracy i technologii z Porozumienia, w tym Iwona Michałek, odpowiedzialna m.in. za zagadnienia związane z rynkiem pracy, oraz szef departamentu turystyki Andrzej Gut-Mostowy.

W środę 4 sierpnia br. premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o odwołaniu Anny Korneckiej z funkcji podsekretarza stanu w MRPiT. "Powodem jest zdecydowanie niezadowalające tempo prac nad kluczowymi projektami Polskiego Ładu w zakresie ułatwienia budowy domów 70 m² bez pozwolenia oraz zakupu mieszkań bez wkładu własnego" -  informował rzecznik rządu Piotr Müller. Z funkcji wiceszefa MON zrezygnował również Marcin Ociepa, który finalnie opuścił klub Porozumienia.

Czekamy na dalsze zmiany i nowe nominacje.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej