Zmiany w rządzie: budownictwo w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii

Anna Kornecka odpowiada za budownictwo w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii
Autor: MRPiT Anna Kornecka odpowiada za budownictwo w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii

Po ostatniej rekonstrukcji rządu budownictwo podlega Ministerstwu Rozwoju, Pracy i technologii, na którego czele stoi Jarosław Gowin. Premier Mateusz Morawiecki 26 października 2020 powołał Annę Kornecką na stanowisko wiceministra (w randze podsekretarza stanu), która jest odpowiedzialna w resorcie za budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo.

Przypomnijmy, że do stycznia 2018 budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo przypisane były do Ministerstwa Infrastruktury. Po zmianach działy te przypisano do Ministerstwa Rozwoju (potem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju). Rekonstrukcja rządu zaowocowała nowym resortem – Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii i nowymi osobami odpowiedzialnymi za obszar budownictwa. 

Anna Kornecka nowym wiceministrem od budownictwa

Nowa Pani wiceminister to 36-letnia prawniczka, menedżerka i działaczka społeczna pochodząca z Częstochowy. Przed powołaniem na nowy urząd była wiceprezeską zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego w Krakowie. Wcześniej była prezeską spółki Nowe Centrum Administracyjne również w Krakowie. Zasiadała w radach nadzorczych spółek: Nowe Centrum Administracyjne oraz Opakomet. Prowadziła kancelarię radcy prawnego zajmującą się obsługą przedsiębiorstw. Pracowała w zespole doradzającym przy budowie infrastrukturalnych inwestycji związanych z organizacją EURO 2012. W latach 2012-2013 wykładała w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. W latach 2011-2019 sprawowała funkcję pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie. 

Ukończyła prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim i aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie. Ma za sobą studia doktoranckie w Katedrze Prawa Własności Intelektualnej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Podyplomowe Studium Prawa Autorskiego, Prasowego i Wydawniczego na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ. Jest absolwentką Europejskiej Akademii Dyplomacji w Warszawie. Aktualnie jest słuchaczem studiów Executive MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, ÉM Normandie Business School we Francji oraz AESE Business School w Portugalii. 

Jest radcą prawnym oraz autorką książek i publikacji z dziedziny prawa budowlanego, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz postępowania administracyjnego. Jako ekspert i doradca uczestniczyła w projektach realizowanych przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa – „Profesjonalni urzędnicy – prawo budowlane” (2017-2018) oraz Ministerstwo Rozwoju – „Niskoemisyjność i prognozowanie w planowaniu przestrzennym” (2018-2019). Jest autorką programów szkoleniowych dla pracowników organów administracji architektoniczno-budowlanej, nadzoru budowlanego oraz izb inżynierów budownictwa (PIIB).

Członkini, a od 2018 przewodnicząca Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, gdzie odpowiada za coroczną kwestę na rzecz odbudowy zabytkowych nagrobków na cmentarzach Krakowa oraz organizuje prace remontowe i konserwatorskie na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. 

Mężatka, troje dzieci. Znajomość języków: angielski i niemiecki. 

Przy okazji warto wspomnieć, że to kolejna kobieta odpowiedzialna obecnie za polskie budownictwo. Od sierpnia 2020 p.o. szefową Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego jest Dorota Cabańska. 

Nie ma zmian w Ministerstwie Infrastruktury, którym nadal włada minister Andrzej Adamczyk. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej