Żeby GDDKiA wypłaciła zaległości, na wniosek jest 21 dni

2012-08-28 17:52
Drogi i autostrady w Polsce: jak zahamować spadek inwestycji drogowych w najbliższych latach?
Autor: Jupiterimages

Skala poszkodowanych podwykonawców budujących autostrady w Polsce jest ogromna. Niewypłacone wynagrodzenie zgłosiło już do GDDKiA ponad 200 podwykonawców, a to jeszcze nie koniec składania wniosków.

Kwota, na którą dzisiaj wpłynęły do GDDKiA wnioski o wypłatę podwykonawcom zaległych należności opiewa na 94 mln zł. A to dopiero wnioski z sześciu regionalnych oddziałów GDDKiA (Łodź, Katowice, Kraków, Poznań, Rzeszów i Warszawa), które zamieściły ogłoszenia o naborze wniosków. W pozostałych dopiero będą, a we wszystkich 16 oddziałach jest oddelegowana osoba specjalnie dla załatwiania takich spraw. Zgodnie z ustawą z 28 czerwca 2012 w sprawie spłaty niezaspokojonych należności przedsiębiorców za niektóre prace, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych, od momentu ukazania się ogłoszenia jest 21 dni na złożenie wniosku.

Oczywiście, złożenie wniosków nie jest jednoznaczne z otrzymaniem wymienionych w nim, odpowiednio udokumentowanych kwot. GDDKiA wszystkie wnioski zweryfikuje. Wypłaty będą uiszczane do wysokości zabezpieczeń na danym kontrakcie. Zostanie ustalona lista firm i wielkość (proporcjonalnie) wypłat. Najpierw zostaną wypłacone 50-procentowe zaliczki.

Niektóry firmy budujące polskie autostrady już zbankrutowały lub stoją „nad przepaścią”. Niestety, wypłacanie zaległych wynagrodzeń nie rozpocznie się natychmiast. GDDKiA zapowiada, że pierwsze pieniądze wypłaci pod koniec października.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej