Za nami XIX Międzynarodowe Targi Sprzętu Oświetleniowego ŚWIATŁO 2011

2011-04-07 12:03
XIX Międzynarodowe Targi Sprzętu Oświetleniowego ŚWIATŁO 2011
Autor: Agencja SOMA

Targi ŚWIATŁO na stałe wpisały się w kalendarz imprez targowych w Polsce. To największe branżowe targi oświetleniowe nie tylko w naszym kraju, ale i w Europie Środkowowschodniej. Tegoroczna, XIX edycja targów, która odbyła się 23-25 marca w Warszawie, w Centrum Wystawienniczym EXPO XXI, zakończyła się znaczącym sukcesem – rekordowa liczba wystawców i uczestników imprez towarzyszących oraz ponad 11 tysięcy odwiedzających. Honorowy Patronat na Targami sprawowało Ministerstwo Gospodarki.

Targi ŚWIATŁO 2011 – charakterystyka

 • specjalna formuła łącząca warsztaty i szkolenia dla specjalistów z prezentacją sprzętu i najnowszych technologii
 • konferencje, szkolenia, seminaria i warsztaty dla ponad 2000 uczestników
 • dwie międzynarodowe konferencje:  

  - dwudniowa konferencja "Technologia LED i jej zastosowanie– możliwości, ograniczenia, przyszłość” z udziałem specjalistów z całego świata,
  - konferencja “Architektura – Światło – Przestrzeń”
 • ścisła współpraca ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, Izbą Architektów RP, Polską Izbą Inżynierów Budownictwa, Stowarzyszeniem Projektantów Form, Polskim Związkiem Przemysłu Oświetleniowego oraz Stowarzyszeniem Elektryków Polskich
 • równolegle Targi ELEKTROTECHNIKA 2011 oraz Targi Czystej Energii CENERG 2011


Targi w liczbach:

 • 321 wystawców polskich i zagranicznych
 • 20% stanowili wystawcy zagraniczni
 • 11875 odwiedzających
 • powierzchnia wystawiennicza - ponad 10 tys.
 • 83% wystawców zrealizowała swoje cele
 • 76% wystawców zadeklarowało swój udział w przyszłorocznej edycji Targów
 • 85% wystawców nawiązała kontakty biznesowe z nowymi klientami

 

WYSTAWCY

Międzynarodowe Targi ŚWIATŁO 2011 zgromadziły 321 wystawców z Polski, Czech, Chin, Hiszpanii Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Danii, Grecji, Litwy, Turcji, Tajwanu i Łotwy.

Największym sektorem targów był sektor LED, który zajmował 21% ekspozycji Wystawcy pokazali także szeroki asortyment oświetlenia do biur i obiektów użyteczności publicznej, dróg oraz ulic. Dużo miejsca zajmowało oświetlenie mieszkaniowe i dekoracyjnego, oświetlenie architektonicznego a także oświetlenia specjalistycznego, dla potrzeb sceny i studia. Całość uzupełniała ekspozycja oświetlenie awaryjnego.

ODWIEDZAJĄCY

Tegoroczną edycję Targów odwiedziło 11875 osób. Targi odwiedzili głównie Polacy, ale także goście zagraniczni zwłaszcza z Włoch, Niemiec, Czech, Chin, Ukrainy, Rosji, Grecji oraz Norwegii.Przeważającą większość stanowiły osoby bezpośrednio związane z branżą. Byli to specjaliści działający w branży – w tym architekci i projektanci, inżynierowie elektrycy, dystrybutorzy, producenci, hurtownicy, inwestorzy, przedstawiciele władz samorządowych i stowarzyszeń, detaliści oraz inni.

Targi Światło 2011
Autor: Agencja SOMA Targi ŚWIATŁO 2011 zgromadziły 321 wystawców polskich i zagranicznych   


KONFERENCJE, WARSZTATY I SZKOLENIA


Ważnym elementem targów były warsztaty, seminaria i konferencje przeznaczone dla architektów, projektantów, inżynierów elektryków, inwestorów, deweloperów, samorządów lokalnych, zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych, inspektorów nadzoru, przedstawicieli zakładów energetycznych oraz instalatorów. Uczestnicy spotkań mieli możliwość skonfrontowania uzyskanych informacji z praktyczną ofertą producentów na stoiskach targowych.Łącznie zorganizowano 17 spotkań, w tym jedno dwudniowe. Wszystkie szkolenia, warsztaty, seminaria i konferencje zgromadziły łącznie 2022 osób.

Konferencja ARCHITEKTURA-ŚWIATŁO-PRZESTRZEŃ

Drugiego dnia Targów odbyła się Konferencja dla Architektów z cyklu ARCHITEKTURA ŚWIATŁO PRZESTRZEŃ, organizowana wspólnie z Izbą Architektów RP oraz Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Gośćmi specjalnymi spotkania byli:
- architekt Jerzy Szczepanik-Dzikowski-współzałożyciel pracowni JEMS Architekci – jednej z czołowych pracowni architektonicznych w Polsce, wielokrotnie nagradzanej w konkursach architektonicznych
- architekt i projektant Paolo Calafiore- włoski twórca, który rozpoczął swoją karierę od pracy nad scenografiami w najsłynniejszych włoskich teatrach (Teatro alla Scala w Mediolanie, Arena di Verona, Teatro Regio w Turynie, Teatro Comunale w Ferrarze, Teatro San Carlo i Teatro Mercadante w Neapolu). Obecnie pracuje nad projektami kulturalnymi oraz aranżuje na nowo przestrzeń architektoniczną przy wykorzystaniu oświetlenia LED. Jego najsłynniejsze realizacje to multimedialny projekt 'From Face to Faces' w Rzymie, iluminacja zamku Montalto Dora w Ivrea czy iluminacja budynków Targów Mediolańskich.

Konferencja zgromadziła 301 architektów, a uświetniły ją specjalnie przygotowane pokazy najnowszych technologii i rozwiązań z dziedziny oświetlenia przygotowane przez firmę OSRAM oraz LUG Light Faktory.

Konferencja Technologia LED i jej zastosowanie – możliwości, ograniczenia, przyszłość

Wydarzeniem Targów była dwudniowa konferencja ”Technologia LED…”, która odbyła się 23 i 25 marca 2011r. Konferencja zgromadziła łącznie 319 zainteresowanych.
Gośćmi specjalnymi tego spotkania byli:

 • Fu Yuan, Dyrektor Wydziału Konsultingu China Solid-State, Lighting Alliance
 • Chris Mesnager Dyrektor Generalny, Optoelectronics, TOYODA GOSEI EUROPE NV
 • Fred Bass, dyrektor zarządzający Neonlite International Ltd. - właściciel marki MEGAMAN®
 • Wim Braber, Dyrektor Generalny Solid State Europe, Seoul Semiconductor Europe
 • Yuri Dorozhkin, Regionalny Dyrektor Sprzedaży CREE w Europie


Po raz pierwszy odbyło się spotkanie z przedstawicielami sklepów i salonów oświetleniowych. Seminarium “Możliwości zwiększenia sprzedaży produktów oświetleniowych przez sklepy i salony oświetleniowe oraz salony meblowe” odbyło się trzeciego dnia targów - 25 marca.

Targi Światło 2011
Autor: Agencja SOMA W tegorocznej edycji Targów uczestniczyło 11875 osób


Wydarzenia towarzyszące Targom

Specjalną ekspozycję nowoczesnego wzornictwa związanego ze światłem zaprezentowano w ramach Wystawy Młodych Designerów. Organizatorem Wystawy było Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych. Wystawa stanowiła platformę wymiany doświadczeń i poglądów oraz element współpracy polskich projektantów z producentami.

Prace początkujących projektantów można było również obejrzeć w ramach Wystawy dzieł finalistów Konkursu ŚWIATŁO DLA….. Trzecia edycja konkursu przeprowadzona była w dwóch kategoriach: “wzornictwo” oraz “architektura”. Patronat nad konkursem objęło Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych.

NAGRODY W KONKURSACH

W ramach Targów ŚWIATŁO 2011 zorganizowano m.in. następujące konkursy: 

1. Konkurs na najlepszy wyrób targów: nagrodę przyznano firmie SCHREDER POLSKA za oprawę CALLA LED.
2. Konkurs na najbardziej innowacyjny produkt lub technologię:

I Nagrodę Ministra Gospodarki (ex-aequo) przyznano:
•  firmie LARS Co. za Intelligent Panel Led - linia energooszczędnych lamp ESSE
•  firmie OSRAM za źródło światła Preva LED

II Nagrodę Ministra Gospodarki (ex-aequo)otrzymała:
•  firma LUXIMA S.A. za rodzinę opraw TARANIS LED
•  firma MEGAMAN POLSKA za reflektor LED AR111 ER0716-201124D

III Nagrodę Ministra Gospodarki przyznano firmie WAGO ELWAG za serię złączek do puszek instalacyjnych 2273
3. Konkurs na najlepiej oświetloną gminę lub miasto 2010.

Tytuł "Najlepiej oświetlonej gminy i miasta w 2010 roku" przyznano:

 •  w kategorii gmin i miast poniżej 70 tys. mieszkańców: Urzędowi Gminy w Kleszczowie za oświetlenie kompleksu dydaktyczno-sportowego SOLPARK w uznaniu za kompleksowe i nowatorskie podejście do tematu przy równoczesnym zwróceniu uwagi na optymalizację przyjętych rozwiązań oświetleniowych. 
 • w kategorii gmin i miast powyżej 70 tys. mieszkańców: Urzędowi Miasta Torunia za oświetlenie Toruńskiej Starówki, oświetlenie ulicy Szosa Chełmińska oraz iluminację kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski.


KOLEJNA EDYCJA  

Kolejna edycja Targów ŚWIATŁO – XX Międzynarodowe Targi Sprzętu Oświetleniowego ŚWIATŁO 2012, odbędzie się w dniach 28-30 marca 2012 w Warszawskim Centrum Wystawienniczym EXPO XXI.

Wszystkich zainteresowanych udziałem, zarówno wystawców jak i odwiedzających, którzy chcieliby uzyskać szczegółowe informacje zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej:
www.elektroinstalacje.pl oraz do kontaktu z organizatorem targów:

tel: 22 649 76 69/71
fax: 22 649 76 83
e-mail: info@lightfair.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej