Z dziennika budowy

2007-05-22 18:28

Prace przy budowie najnowszego zakładu produkcyjnego w Łowiczu prowadzone są pełną parą. Od ostatnich dni kwietnia przygotowywany jest 3-hektarowy teren przeznaczony pod zainstalowanie czekających w Niemczech gotowych elementów fabryki. Koszt budowy obiektu wynosi 10 mln euro.

W Łowiczu wykonano już przeważającą część prac blokowych: wylano fundamenty pod wieżę (pomieszczenie do suszenia, przesiewania i segregowania kruszywa), a także fundamenty pod hale i pod biurowiec. - Najtrudniejsze prace przy budowie zakładu Baumit zostały już wykonane - informuje Andrzej Just, prezes firmy. Jeden z największych zakładów w branży budowlanej w centralnej Polsce zostanie wybudowany na czas.

Trudności zażegnane

Jednocześnie na placu budowy prowadzone są bardzo intensywne prace związane z infrastrukturą, instalacją wodną, sanitarną i elektryczną. Utwardzane są place i parkingi.
- Wykonano już także zbiorniki technologiczne na poziomie 5,5 metra poniżej docelowej posadzki hali produkcyjnej tj. około 4 metrów poniżej wód gruntowych - opowiada  Janusz Mostowski z Zakładu Projektowo-Wykonawczego Budowa w Łowiczu. - Największe problemy stwarzał wysoki poziom wód gruntowych na placu budowy, ale skutecznie odwodniliśmy ten teren. Można powiedzieć, że wszystkie prace przy budowie fabryki Baumit  postępują zgodnie z harmonogramem.

200 ciężarówek dziennie

Łowicz - to trzeci po Piotrkowie Trybunalskim i Bełchatowie zakład produkcyjny firmy Baumit w Polsce. W powstającej fabryce wytwarzane będą suche zaprawy i mieszanki tynkarskie, a także kompletne systemy ociepleń z tynkami mokrymi i farbami. Szacuje się, że docelowa produkcja sięgnie 200 tys. ton rocznie. Baumit stawia na produkty do tej pory mało aktywne na rynku budowlanym -  jastrychy i tynki cementowo-wapienne.
Uruchomienie fabryki planowane jest na listopad 2006 roku, a uroczyste otwarcie wiosną 2007 roku. - W perspektywie 2010 r. Baumit chce zdobyć pozycję producenta, który będzie zajmował jedno z czołowych miejsc na rynku wyrobów budowlanych - informuje Andrzej Just. - Kluczowe dla tych zamierzeń będzie odpowiednie wykorzystanie mocy produkcyjnych nowej fabryki, oraz planowana budowa następnego zakładu.
Głównym surowcem wykorzystywanym przy produkcji tynków jest piasek, a jego złoża znajdują się właśnie w okolicach Łowicza. Baumit podpisał już wieloletnie umowy z firmą Tarmac, skąd będzie dostarczany ten potrzebny surowiec.


Nie tylko praca

W mieście, w którym powstaje najnowsza fabryka Baumit, pracownicy firmy wcielili się w artystów-malarzy podczas zorganizowanej dla nich imprezy integracyjnej. Motywem przewodnim wydarzenia, mającego miejsce w Łowickim Skansenie, było wspólne malowanie i edukacja. Drużyny oprócz zawodów sprawnościowych i rozwiązywania testów wiedzy o firmie, kolorowały także przygotowany wcześniej obraz z widokiem skansenu łowickiego. Pomysł ten przeszczepiono z Kolorowych Emocji, cyklu imprez zorganizowanych dla dzieci w Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu i Warszawie, podczas których mali malarze stworzyli siedem bajkowych miasteczek.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej