Z dziennika budowy

2007-05-22 18:28

Prace przy budowie najnowszego zakładu produkcyjnego w Łowiczu prowadzone są pełną parą. Od ostatnich dni kwietnia przygotowywany jest 3-hektarowy teren przeznaczony pod zainstalowanie czekających w Niemczech gotowych elementów fabryki. Koszt budowy obiektu wynosi 10 mln euro.

W Łowiczu wykonano już przeważającą część prac blokowych: wylano fundamenty pod wieżę (pomieszczenie do suszenia, przesiewania i segregowania kruszywa), a także fundamenty pod hale i pod biurowiec. - Najtrudniejsze prace przy budowie zakładu Baumit zostały już wykonane - informuje Andrzej Just, prezes firmy. Jeden z największych zakładów w branży budowlanej w centralnej Polsce zostanie wybudowany na czas.

Trudności zażegnane

Jednocześnie na placu budowy prowadzone są bardzo intensywne prace związane z infrastrukturą, instalacją wodną, sanitarną i elektryczną. Utwardzane są place i parkingi.
- Wykonano już także zbiorniki technologiczne na poziomie 5,5 metra poniżej docelowej posadzki hali produkcyjnej tj. około 4 metrów poniżej wód gruntowych - opowiada  Janusz Mostowski z Zakładu Projektowo-Wykonawczego Budowa w Łowiczu. - Największe problemy stwarzał wysoki poziom wód gruntowych na placu budowy, ale skutecznie odwodniliśmy ten teren. Można powiedzieć, że wszystkie prace przy budowie fabryki Baumit  postępują zgodnie z harmonogramem.

200 ciężarówek dziennie

Łowicz - to trzeci po Piotrkowie Trybunalskim i Bełchatowie zakład produkcyjny firmy Baumit w Polsce. W powstającej fabryce wytwarzane będą suche zaprawy i mieszanki tynkarskie, a także kompletne systemy ociepleń z tynkami mokrymi i farbami. Szacuje się, że docelowa produkcja sięgnie 200 tys. ton rocznie. Baumit stawia na produkty do tej pory mało aktywne na rynku budowlanym -  jastrychy i tynki cementowo-wapienne.
Uruchomienie fabryki planowane jest na listopad 2006 roku, a uroczyste otwarcie wiosną 2007 roku. - W perspektywie 2010 r. Baumit chce zdobyć pozycję producenta, który będzie zajmował jedno z czołowych miejsc na rynku wyrobów budowlanych - informuje Andrzej Just. - Kluczowe dla tych zamierzeń będzie odpowiednie wykorzystanie mocy produkcyjnych nowej fabryki, oraz planowana budowa następnego zakładu.
Głównym surowcem wykorzystywanym przy produkcji tynków jest piasek, a jego złoża znajdują się właśnie w okolicach Łowicza. Baumit podpisał już wieloletnie umowy z firmą Tarmac, skąd będzie dostarczany ten potrzebny surowiec.


Nie tylko praca

W mieście, w którym powstaje najnowsza fabryka Baumit, pracownicy firmy wcielili się w artystów-malarzy podczas zorganizowanej dla nich imprezy integracyjnej. Motywem przewodnim wydarzenia, mającego miejsce w Łowickim Skansenie, było wspólne malowanie i edukacja. Drużyny oprócz zawodów sprawnościowych i rozwiązywania testów wiedzy o firmie, kolorowały także przygotowany wcześniej obraz z widokiem skansenu łowickiego. Pomysł ten przeszczepiono z Kolorowych Emocji, cyklu imprez zorganizowanych dla dzieci w Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu i Warszawie, podczas których mali malarze stworzyli siedem bajkowych miasteczek.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej