XIII Krajowy Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy PIIB

2014-07-01 12:40
Zjazd Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa
Autor: PIIB XIII Zjazd Sprawozdawczo - Wyborczy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (PIIB)

Podczas XIII zjazdu delegaci regionów Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa udzielili władzom absolutorium za wykonanie zadań w roku 2013 i wybrali władze Izby na kolejną, czwartą już kadencję.

W 2013 roku do PIIB przyjęto 5681 nowych członków, co na koniec roku dało ogółem 115 692 osoby. To ogromna grupa zawodowa, w której najliczniej reprezentowane jest budownictwo ogólne (ponad 62 tys. inżynierów budownictwa), na drugim miejscu są instalacje sanitarne, a trzecie z dużą reprezentacją zajmują instalacje elektryczne.
Ze statystyk PIIB wynika, że budownictwo jest wciąż zdecydowanie męską branżą – kobiet jest na tle mężczyzn tylko 12%. W 2013 roku uprawnienia budowlane uzyskały 4744 osoby. Inżynierowie budownictwa zaczynają doceniać konieczność stałego dokształcania się, bo średnio co 3 członek PIIB skorzystał ze oferowanych przez nią szkoleń. Jak zauważył Andrzej Roch Dobrucki, prezes Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, na tle innych osiągnięć o dokonań Izby, słabym punktem jest przestrzeganie przez członków PIIB zasad etyki zawodowej. W 2013 roku do okręgowych rzeczników odpowiedzialności zawodowej wpłynęły 584 sprawy, w tym 53 dotyczyły odpowiedzialności dyscyplinarnej. Poprawa tej sytuacji będzie na pewno jednym z zadań w kolejnej kadencji Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Wkrótce też Izba stanie przed kolejnym wyzwaniem, bowiem wchodzi w życie ustawa deregaulacyjna, która zmienia zasady uzyskiwania uprawnień budowlanych. Będą też prace na nowym Kodeksem urbanistyczno – budowlanym, środowisko apeluje o włączenie się do lobbowania zmian w Prawie zamówień publicznych.

Delegaci na XIII Krajowy Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa wybrali Andrzeja Rocha Dobruckiego na prezesa Krajowej Rady PIIB na kadencję 2014-2018 (nie było innego kontrkandydata). Funkcję przewodniczącego Krajowej Komisji Rewizyjnej będzie pełnił Tadeusz Durak. Na przewodniczącego Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej wybrano Mariana Płacheckiego, natomiast na przewodniczącego Krajowego Sądu Dyscyplinarnego – Gilberta Okulicz-Kozaryna. Stanowisko Krajowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej – koordynatora powierzono Waldemarowi Szleperowi.

W zjeździe PIIB, który odbył się 27-28 czerwca 2014,  jak zwykle uczestniczyli jajko goście przedstawiciele niemal wszystkich organizacji i stowarzyszeń związanych z budownictwem, stowarzyszeń naukowo-technicznych oraz urzędów, m.in Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Andrzej Adamczyk, zastępca przewodniczącego Komisji Infrastruktury Sejmu RP, Janusz Żbik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz Robert Dziwiński, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej