"Wyznaczaj kierunki" to tytuł Forum Autodesk 2012, jakie odbyło się w Centrum Nauki Kopernik

2012-10-31 15:38
Forum Autodesk 2012
Autor: Autodesk Miejsce indywidualnych konsultacji i spotkań podczas Forum Autodesk 2012

Autodesk to firma, która od lat wyznacza kierunki w dążeniu do coraz nowszych i bardziej komfortowych narzędzi do projektowania obiektów architektury, infrastruktury, mechaniki i wyrobów przemysłowych, w tym również w przemyśle rozrywki. Programy komputerowe Autodesk to jedne z najnowocześniejszych produktów informatycznych do projektowania 3D, konstruowania obiektów oraz rozrywki na rynku.

W Warszawie, 29 października 2012 r. odbyło się ogólnopolskie Forum Autodesk 2012 – Wyznaczaj Kierunki. W wyjątkowej scenerii warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, spotkało się blisko 400 użytkowników rozwiązań Autodesk – architektów, projektantów, konstruktorów, inżynierów, grafików, twórców animacji, a także studentów uczelni technicznych.

W gronie uczestników nie zabrakło również ekspertów z branży, gości zagranicznych oraz przedstawicieli mediów. Gościem specjalnym Forum był Roman Paszke, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, który podzielił się z zebranymi tajnikami wyznaczania kierunków w dążeniu do celu.

Tematem przewodnim jubileuszowego Forum Autodesk 2012 (w 30 rocznicę istnienia firmy Autodesk) było „Wyznaczanie Kierunków”.
– W ciągu ostatnich 30 lat Autodesk wspierał klientów w tworzeniu lepszych projektów i urzeczywistnianiu ich innowacyjnych koncepcji. Nasze rozwiązania wyznaczały trendy i stały się siłą napędową do powstawania projektów niemalże w każdym obszarze przemysłu. Już teraz przygotowujemy się na kolejne lata wykorzystując najnowsze technologie, takie jak chmura oraz aplikacje mobilne – powiedział Wojciech Jędrzejczak, dyrektor zarządzający Autodesk w Polsce.

Forum Autodesk 2012
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło Gościem specjalnym Forum Autodesk 2012 był Roman Paszke
Forum Autodesk 2012
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło Otwarcie Forum Autodesk 2012 - Wyznaczaj kierunki, mówi Wojciech Jędrzejczak, dyrektor zarządzający Autodesk w Polsce

Atrakcje Forum Autodesk 2012

Tegoroczne spotkanie podzielone było aż na 40 sesji tematycznych dedykowanych różnym branżom. Były specjalne pokazy na „żywo” oraz wiele wydarzeń towarzyszących, w tym m.in. wyspy ekspercie, które oferowały możliwość indywidualnych konsultacji z ekspertami z firm partnerskich Autodesk, a także "Autodesk Community Cafe" - gdzie można było spróbować swoich umiejętności w projektowaniu na czas albo "Sala innowacji" – w której studenci Politechniki Wrocławskiej zaprezentowali swój innowacyjny projekt bolidu wyścigowego.

Architektura, budownictwo, infrastruktura

Dużym zainteresowaniem uczestników Forum cieszyły się prezentacje przygotowane przez klientów Autodesk, Partnerów oraz specjalistów z Autodesk, w tym  sesje branżowe dotyczące architektury, budownictwa, infrastruktury. W obrębie sesji poświęconych branży architektoniczno-budowlanej oraz infrastrukturalnej tematyką wiodącą było wykorzystanie modelowania informacji o budynku (BIM) na różnych etapach powstawania budynku oraz w projektach infrastrukturalnych. Doświadczenia w tym obszarze zaprezentował m.in. Roland Jarosz, lider projektu z firmy Skanska Property Poland Sp. z o.o. w prezentacji o zastosowaniu BIM na platformie Autodesk Revit w procesie projektowania i budowy jednego z najnowocześniejszych budynków biurowych w Poznaniu - Malta House.
Modelowanie informacji o budynku obejmuje obecnie znacznie szerszy zakres projektów, w tym również inwestycje infrastrukturalne. Takie wykorzystanie BIM oraz jego wartość biznesową przybliżył uczestnikom Wojciech Jędrzejczak, dyrektor zarządzający Autodesk. Na podstawie badań SmartMarket Report, McGraw Hill Construction, 2012, które wskazują na wyraźny wzrost zastosowania BIM wśród amerykańskich firm w sektorze infrastruktury w ostatnich dwóch latach, rozważano czy nowe podejście – innowacyjne i bardziej efektywne – będzie odpowiedzią również na wyzwania rozwoju infrastruktury w Polsce.

Oprogramowanie dla przemysłu i mechaniki

Główne tematy dla przemysłu i mechaniki dotyczyły wykorzystania rozwiązań Autodesk do cyfrowego prototypowania oraz zarządzania cyklem życia produktu (PLM) w efektywnym tworzeniu innowacyjnych i lepszych projektów. Szczególną uwagę specjaliści oraz Partnerzy Autodesk poświęcili szerszemu wykorzystaniu symulacji i analiz w procesie powstawania produktów oraz rosnącej popularności rozwiązań do zarządzania dokumentacją.

Duże zainteresowanie uczestników wzbudziły także zagadnienia związane z chmurą (ang. cloud computing). Na początku tego roku Autodesk udostępnił Autodesk PLM 360 – rozwiązanie nowej generacji wspierające procesy biznesowe w powiązaniu z procesem projektowania i serwisowania oparte właśnie o przetwarzanie w chmurze. Radosław Cieślak, Industry Territory Sales, Autodesk oraz Krzysztof Kazoń, Technical Sales Engineer PDM/PLM, Autodesk przybliżyli możliwości tej aplikacji w zakresie pełnej definicji procesu zarządzania cyklem życia produktu (PLM), czyli od koncepcji poprzez fazę projektowania i udoskonalania, po eksploatację i utylizację.

Media&Entertainment

W obrębie sesji dedykowanych branży Media&Entertainment dominowały tematy związane z najnowszymi rozwiązaniami Autodesk wpierającymi urzeczywistnianie kreatywnych pomysłów przez twórców z branży filmowej, telewizyjnej, reklamowej oraz gier komputerowych. Sesję plenarną, która dotyczyła perspektywy rozwoju i możliwości rynkowych w branży mediów cyfrowych oraz gier mobilnych i typu casual, poprowadził Michael C. Langmayer, M&E Territory Sales Executive CEE. Pozostałe prezentacje przybliżały wiodące narzędzia Autodesk do tworzenia grafiki, animacji i symulacji, a także gier komputerowych. Jedną z sesji, przedstawiającą wybrane projekty zrealizowane przy wykorzystaniu rozwiązań Autodesk dla mediów i rozrywki, poprowadzili specjaliści z firm 3de oraz Badi Badi.

Informacje o Autodesk

Autodesk, Inc. jest jednym z liderów na rynku oprogramowania do projektowania 3D, konstruowania i rozrywki. Klienci z branży przemysłowej, architektonicznej, budowlanej, konstrukcyjnej oraz sektorów mediów i rozrywki – w tym ostatnich 17 laureatów Oskara za najlepsze efekty wizualne – używają rozwiązań Autodesk do projektowania, wizualizacji i symulacji swoich pomysłów. Od wprowadzenia na rynek programu AutoCAD w 1982 roku Autodesk nieustannie rozwija swoją ofertę nowoczesnego oprogramowania na rynki całego świata. Dodatkowe informacje o Autodesk można uzyskać na stronach www.autodesk.com, www.autodesk.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej