Wytyczne dla dachów zielonych FLL - pierwsze polskie wydanie

2016-05-04 13:31
DAFA
Autor: brak danych

 "Wytyczne do projektowania, wykonywania i pielęgnacji dachów zielonych - Wytyczne dla dachów zielonych" to publikacja zaleceń niemieckiego Stwowarzyszenia FLL dla dachów zielonych, rozszerzona o polskie przepisy, wydana przez Stowarzyszenie DAFA. Publikacja przeznaczona jest m.in. dla architektów, konstruktorów oraz wykonawców zielonych dachów.

Dzięki współpracy członkowskiej z niemieckim Stowarzyszeniem FLL (niem. Forschungsgesellschaft Landschaftsentwicklung Landschaftsbau e.V), DAFA pozyskało prawo do wydania Wytycznych FLL: „Richtlinie für die Planung, Ausführung und Pflege von Dachbegrünungen“, które zostały rozszerzone o przepisy polskie. Publikacja zawiera obowiązujace wymagania oraz parametry dla materiałów wykorzystywanych do projektowania, wykonywania i utrzymywania dachów zielonych, zgodnie z aktualnym stanem wiedzy i technologii.

Wytyczne zostały opracowane pod redakcją merytoryczną dr hab. inż. Ewy Burszty Adamiak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przy współpracy ekspertów: mgr inż. Ryszarda Klatt – rzeczoznawcy DAFA i dr inż. Jacka Nowaka z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. W tworzeniu publikacji uczestniczyli również specjaliści reprezentujący branżowe firmy członkowskie DAFA.

Najcenniejszą częścią wydania jest odwołanie zapisów do obowiązujących aktów prawnych, norm, jak i metod badawczych mających swoje zastosowanie w warunkach krajowych. Usystematyzowanie wymagań ma na celu przede wszystkim poprawę jakości projektowania, wykonywania oraz pielęgnacji dachów zielonych. Tym samym ma przyczynić się do zwrócenia, na etapie projektu i budowy, większej uwagi na wybór dostępnych rozwiązań, a na etapie eksploatacji na potrzebę przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych i kontroli, szczególnie w pierwszych latach funkcjonowania zazielenionego dachu. To z kolei daje możliwość realizacji założeń projektanta dachów zielonych, czyli zapewnianie przez lata trwałego efektu oraz funkcjonalności rozwiązania.

Wytyczne dla dachów zielonych FLL
Autor: Stowarzyszenie DAFA Wytyczne dla dachów zielonych FLL - wydanie w polskiej wersji językowej
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej