Wniosek o dodatek węglowy 2022 - wzór. Jak złożyć wniosek online? Dla kogo 3000 zł? Gdzie składać wniosek o dodatek węglowy?

2022-09-22 9:47
Wniosek o dodatek węglowy 2022
Autor: Getty Images Od 17 sierpnia 2022 można składać wniosek o dodatek węglowy. W artykule wzór pdf. wniosku o dodatek węglowy 3000 zł. Jak złożyć wniosek online? Gdzie składać wniosek o dodatek węglowy?

Wniosek o dodatek węglowy 2022 w wysokości 3000 zł można składać od 17 sierpnia do 30 listopada, online, osobiście lub za pomocą poczty. Gospodarstwa domowe mogą wnioskować o wypłatę 3000 zł dofinansowania na zakup węgla w swojej gminie. Jak prawidłowo wypełnić wniosek o dodatek węglowy, jakie dane trzeba w nim podać? Gdzie składać wniosek o dodatek węglowy? Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy online? Komu przysługuje dodatek węglowy? Aktualny wzór wniosku do pobrania. W artykule film z dokładną instrukcją jak wypełnić wniosek.

Spis treści

 1. Wzór wniosku o przyznanie dodatku węglowego
 2. Od kiedy można złożyć wiosek o dodatek węglowy?
 3. Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy
 4. Film z instrukcją jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy
 5. Wniosek o dodatek węglowy - dla kogo?
 6. Deklaracja CEEB warunkiem otrzymania dodatku węglowego
 7. Gdzie złożyć wniosek o dodatek węglowy?
 8. Terminy na złożenie wniosku o dodatek węglowy 2022
 9. Kiedy rozpatrzenie wniosku i wypłata pieniędzy?
 10. Gdzie odebrać dodatek węglowy 3000?

Wzór wniosku o przyznanie dodatku węglowego

Poniżej wzór wniosku o przyznanie dodatku węglowego. Wzór pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji 16 sierpnia 2022. Wniosek jest ujednolicony dla całej Polski.

Pobierz aktualny wzór wniosku o dodatek węglowy

Ponadto wnioski mają być dostępne również w gminach oraz w sieci.

Od kiedy można złożyć wiosek o dodatek węglowy?

Składanie wniosków ruszyło 17 sierpnia 2022 i potrwa do 30 listopada.

Przypomnijmy, że 5 sierpnia 2022 Sejm przegłosował ustawę wprowadzającą dodatek węglowy, 11 sierpnia ustawę podpisał prezydent. Oznacza to, że każde gospodarstwo domowe, które wykorzystuje węgiel jako podstawowe źródło do ogrzewania i jest zarejestrowane w CEEB, może otrzymać 3000 zł dopłaty do węgla. Wysokość dochodów nie ma tu znaczenia.

Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy

Wypełnienie wniosku nie jest trudne.

 • Na początku wpisujemy informację do kogo kierujemy wniosek. Wnioski o dodatek węglowy będą rozpatrywały gminy, więc trzeba podać, czy będzie to wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w którym mieszkamy.
 • Następnie należy podać imię i nazwisko, obywatelstwo, PESEL lub numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, adres zamieszkania oraz numer telefonu lub adres mailowy. Do wniosku trzeba załączyć oświadczenie, w którym należy podać dane członków gospodarstwa domowego wnioskodawcy oraz informację dotyczącą źródeł ogrzewania na paliwo stałe.
 • Następnie w formularzu zaznaczamy jedno, główne źródło ogrzewania węglowego, np. kocioł na paliwo stałe, koza czy piec kaflowy. Pamiętajmy - wskazane przez nas źródło ogrzewania powinno być wcześniej wpisane do lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Będzie to weryfikowane przez gminę na etapie rozpatrywania wniosku.
 • Na koniec podpisujemy oświadczenie o tym, że podane w formularzu dane są prawdziwe.

Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej. Za fałszywe oświadczenie grozi mandat w wysokości do kilku tysięcy złotych.

Film z instrukcją jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy

Wniosek o dodatek węglowy - dla kogo?

Według ustawy o dodatku węglowym wniosek o dopłatę do zakupu węgla może złożyć jedna osoba z danego gospodarstwa domowego, w którym głównym źródłem ogrzewania jest węgiel (świadczenie w wysokości 3000 zł przysługuje jednorazowo na jedno gospodarstwo domowe, niezależnie od ilości członków). Aby otrzymać dodatek węglowy, nie trzeba być właścicielem budynku, nie jest też konieczne zameldowanie w miejscu zamieszkania. We wniosku należy podać jedynie miejsce zamieszkania.

Początkowo dodatek węglowy miał być przyznawany na gospodarstwo domowe, co prowadziło do licznych nadużyć, ponieważ osoby zamieszkujące pod jednym adresem składały nawet kilka wniosków o wypłatę 3000 zł. I tu UWAGA ważne zmiany:

Dodatek węglowy będzie przyznawany na zasadzie: jeden dodatek na jeden adres. To rozwiązanie ma przeciwdziałać sztucznemu dzieleniu gospodarstw domowych.

Deklaracja CEEB warunkiem otrzymania dodatku węglowego

Warunkiem otrzymania dodatku jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Co prawda, termin na złożenie deklaracji CEEB minął 30 czerwca, ale wciąż można to uzupełnić.

Narzędziem do weryfikacji, czy wnioskodawca spełnia warunki do uzyskania dodatku węglowego, ma być dostęp gmin do danych zawartych właśnie w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dlatego przyznawanie dodatku węglowego ma się odbywać bez konieczności wydawania decyzji administracyjnej.

Gdzie złożyć wniosek o dodatek węglowy?

Wnioski można składać w urzędzie gminy lub miasta - osobiście lub za pomocą poczty oraz online przez e-PUAP. Aktualne wzory pisma mają być dostępne dla zainteresowanych w gminach oraz w sieci. Informację o przyznaniu dodatku otrzymamy bezpośrednio w Urzędzie Gminy lub mailowo.

Procedura składania wniosku jest bardzo podobna jak w przypadku składania wniosku o dodatek osłonowy.

Jak złożyć wniosek przez e-PUAP? Należy zalogować się do portalu e-PUAP, następnie wybrać z katalogu spraw: „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”. Wybrać adres odpowiedniego urzędu, rodzaj pisma, załączyć wniosek, podpisać go elektronicznie i wysłać.

Instrukcja jak założyć profil zaufany i uzyskać podpis elektroniczny poniżej:

ePUAP to skrót nazwy Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej. To ogólnopolska platforma teleinformatyczna służąca do komunikacji obywateli. Dzięki ePUAP można załatwić wiele spraw w różnych urzędach bez wychodzenia z domu – przez internet, w wybranym przez siebie czasie i w dowolnym miejscu.

Terminy na złożenie wniosku o dodatek węglowy 2022

 • Ustawa o dodatku węglowym została przyjęta przez Sejm 5 sierpnia.
 • Czeka teraz na podpis prezydenta, który musi podpisać ustawę do 26 sierpnia 2022.
 • Składanie wniosków o dodatek węglowy może ruszyło 17 sierpnia 2022.
 • Wnioski będą przyjmowane do 30 listopada 2022.

Kiedy rozpatrzenie wniosku i wypłata pieniędzy?

Pierwsze wypłaty dodatku węglowego dla tych, którzy złożą wnioski jeszcze w sierpniu, będą realizowane we wrześniu 2022.

Zostanie z ostatnimi zmianami został wydłużony termin, jeśli chodzi o możliwość weryfikacji wniosków o dodatek przez urzędy - z 30 dni do 60 dni. Tym samym wydłuża się termin wypłaty świadczenia - do 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku, ale nie później niż do 30 grudnia 2022.

Gdzie odebrać dodatek węglowy 3000?

Pieniądze trafią na konto wnioskującego (jeśli numer konta został podany we wniosku) lub też będą wypłacane w gotówce do ręki w urzędzie miasta czy gminy.

Kryzys węglowy, problem z kontraktami na gaz - czy jesienią będziemy mieli czym ogrzać dom?

Posłuchaj podcastu

Listen to "Będziemy się mierzyć z kryzysem przez miesiące, a nawet może lata - Michał Dworczyk [SEDNO SPRAWY]" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej