Węgiel będzie wycofany ze sprzedaży w Polsce! Jaki i od kiedy?

2024-05-24 14:11
węgiel
Autor: mat. prasowe Jakiego węgla już nie kupisz w polskim składzie?

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano projekt rozporządzenia MKiŚ w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. Oznacza to, że do kupienia w polskich składach będzie tylko węgiel spełniający określone normy i przeznaczony tylko klasowych urządzeń grzewczych. Jakiego węgla nie będzie można kupić? Od kiedy nowe przepisy?

Spis treści

 1. Jaki węgiel zniknie ze składów?
 2. Węgiel groszek zastąpi ekogroszek
 3. Normy dla paliw stałych zaostrzone
 4. Od kiedy nowe przepisy?

Projekt rozporządzenia jest już na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL). Nowe przepisy będą wprowadzane etapami, a pełny zakaz sprzedaży wybranych rodzajów węgla dla gospodarstw domowych zacznie obowiązywać 1 lipca 2029 roku. Przepisy precyzują nowe wymagania jakościowe paliw stałych używanych w gospodarstwach domowych i małych instalacjach spalania (o mocy poniżej 1 MW). Paliwa te będą musiały zawierać co najmniej 85% czystego węgla oraz spełniać określone normy dotyczące wilgotności, zawartości siarki i popiołu.

Jaki węgiel zniknie ze składów?

Resort klimatu i środowiska w uzasadnieniu projektu poinformował ponadto, że rozpoczęto prace nad zmianą ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, "przewidującą zakaz wprowadzania do obrotu z przeznaczeniem do użycia w sektorze bytowo-komunalnym sortymentów:

 • węgiel kostka,
 • węgiel orzech,
 • węgiel groszek
 • węgiel miał".

Jak czytamy w uzasadnieniu, "wejście w życie nowego rozporządzenia:

 • przyczyni się do poprawy jakości powietrza - stosowanie do celów grzewczych odpowiedniej jakości paliw stałych węglowych w przystosowanych do tego celu urządzeniach grzewczych przyczyni się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń powietrza, a tym samym zdrowia i życia obywateli,
 • pozwoli pozyskać środki w ramach KPO na działania mające na celu poprawę jakości powietrza, w tym na realizację działań ujętych w ramach Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”. Projekt rozporządzenia stanowi element drugiego wniosku o płatność WoP2 przewidzianego do złożenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r."

Węgiel groszek zastąpi ekogroszek

Ważną zmianą na rynku węgla będzie nowe nazewnictwo niektórych sortymentów węgla. Bezpowrotnie pożegnamy się np. nie tyle z samym ekogroszkiem, co z tą nazwą popularnego opału. Ekogroszek zmienia nazwę na węgiel groszek. Jaki jest cel tych zmian?

Nowe przepisy mają m.in. przeciwdziałać tzw. greenwashingowi. Przedrostek "eko" może sugerować ekologiczny charakter paliwa, co wprowadza konsumentów w błąd - podkreślono w uzasadnieniu.

Normy dla paliw stałych zaostrzone

Paliwa stałe będą musiały spełniać wymagania normy PN-EN 303-5, która określa m.in. zawartość popiołu na poziomie do 7%, wartość opałową co najmniej 26 MJ/kg oraz zawartość wilgoci całkowitej do 11%.

Od kiedy nowe przepisy?

Wymagania dotyczące zawartości wilgoci, popiołu i siarki będą stopniowo zaostrzane do 2029 roku etapami:

 • do 31 sierpnia 2024 roku,
 • od 1 września 2024 do 30 czerwca 2025 roku,
 • od 1 lipca 2025 do 30 czerwca 2027 roku,
 • od 1 lipca 2027 do 30 czerwca 2029 roku.

Od 1 lipca 2025 roku zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży paliw stałych pochodzących z obróbki cieplnej węgla brunatnego.

Węgiel kostka, orzech, groszek i miał nie będą mogły być sprzedawane na potrzeby gospodarstw domowych od 1 lipca 2029 roku.

Szkoła Budowania: Otoczenie Domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej