Warszawa: parkingi podziemne w systemie PPP

2011-11-25 17:58
Plac Trzech Krzyży w Warszawie
Autor: mat.: UM Warszawa Plac Trzech Krzyży, Warszawa

Urząd miasta Warszawy wybuduje parkingi podziemne w systemie PPP. Przetarg na wybór partnera prywatnego tej inwestycji ma być ogłoszony w lutym 2012 roku. Ale wykonawcę sześciu parkingów poznamy dopiero w grudniu przyszłego roku.

Parkingi podziemne w systemie PPP

Urząd miasta Warszawy przygotowuje kolejną inwestycję w systemie PPP. Magistrat chce wybudować parkingi podziemne w najruchliwszych częściach miasta. Parkingi mają być w Śródmieściu i na Żoliborzu: pod ulicami Emilii Plater i Wybrzeże Gdańskie oraz pod placem Trzech Krzyży, placem Powstańców Warszawy, placem Teatralnym i placem Wilsona. Łącznie planowanych jest 2,3 tys. miejsc postojowych dla samochodów.

Niestety, na nowe parkingi w Warszawie trzeba będzie trochę poczekać. Przetarg na wybór partnera prywatnego, który w ramach partnerstwa prywatno publicznego będzie odpowiadał za inwestycje miasto ma ogłosić w lutym 2012 roku. Na negocjacje z zainteresowanymi i wybranie najkorzystniejszej oferty urzędnicy dają sobie ponad pięć miesięcy... Tak więc wykonawcę sześciu wielopoziomowych parkingów podziemnych poznamy dopiero w okolicach grudnia 2012 roku.
Podziemne parkingi w Warszawie mają kosztować 230 mln złotych.

Partnerstwo publiczno prywatne wg urzędu miasta Warszawa

Po stronie partnera prywatnego, którego wybierze miasto będzie sfinansowanie inwestycji, opracowanie projektu parkingów i ich wybudowanie. Prywatny partner będzie zarządzał parkingami przez czas określony w umowie i zarabiał na opłatach parkingowych oraz wynajmie powierzchni handlowo-usługowych.

Być może w umowie pojawią się zapisy odnośnie maksymalnej stawki za godzinę parkowania. Miasto może również chcieć określić o ile cena parkowania na tych parkingach może być wyższa od ceny parkowania w strefach niestrzeżonego, płatnego parkowania na mieście.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej