W Belgii uszanuj odrębność narodową

2002-07-24 12:49

W Belgii mieszkają głównie dwa narody - Flamandowie i Walonowie. Ze względu na panujące pomiędzy tymi grupami antagonizmy w rozmowach nie należy poruszać tematu różnic kulturowych, politycznych i językowych między nimi.

Bezpieczne tematy

Czasami można być świadkiem, jak Flamandczyk opowiada dowcipy o "sfrancuziałych Belgach" i na odwrót, ale lepiej nie uczestniczyć w tego rodzaju docinkach. Nie powinno się również zadawać pytań dotyczących życia prywatnego, osiąganych dochodów itp.

Najbezpieczniejsze tematy na początek rozmów to: sport (piłka nożna i kolarstwo - w obydwu dziedzinach gospodarze mają duże sukcesy i znane nazwiska), sztuka i architektura.

Pamiętaj, że...

Belgowie należą do twardych negocjatorów. Są dobrze przygotowani i wymagający, jeśli chodzi o dokumentację i fakty. Tempo rozmów jest dosyć szybkie, co wynika z dokładnego zaplanowania ich przebiegu, poczucia wagi czasu i niechęci do niepotrzebnego gadulstwa.

Wszystkie informacje, wynikające z negocjacji powinny być podparte odpowiednią dokumentacją. Dobrze jest dysponować danymi statystyczne o charakterze międzynarodowym, publikowanymi przez UE, ONZ i inne poważne instytucje.

Belgijscy biznesmeni znają zazwyczaj przynajmniej dwa, trzy języki. Najpopularniejsze to: flamandzki (wywodzący się z niderlandzkiego), francuski, angielski i niemiecki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej