W Belgii uszanuj odrębność narodową

2002-07-24 12:49

W Belgii mieszkają głównie dwa narody - Flamandowie i Walonowie. Ze względu na panujące pomiędzy tymi grupami antagonizmy w rozmowach nie należy poruszać tematu różnic kulturowych, politycznych i językowych między nimi.

Bezpieczne tematy

Czasami można być świadkiem, jak Flamandczyk opowiada dowcipy o "sfrancuziałych Belgach" i na odwrót, ale lepiej nie uczestniczyć w tego rodzaju docinkach. Nie powinno się również zadawać pytań dotyczących życia prywatnego, osiąganych dochodów itp.

Najbezpieczniejsze tematy na początek rozmów to: sport (piłka nożna i kolarstwo - w obydwu dziedzinach gospodarze mają duże sukcesy i znane nazwiska), sztuka i architektura.

Pamiętaj, że...

Belgowie należą do twardych negocjatorów. Są dobrze przygotowani i wymagający, jeśli chodzi o dokumentację i fakty. Tempo rozmów jest dosyć szybkie, co wynika z dokładnego zaplanowania ich przebiegu, poczucia wagi czasu i niechęci do niepotrzebnego gadulstwa.

Wszystkie informacje, wynikające z negocjacji powinny być podparte odpowiednią dokumentacją. Dobrze jest dysponować danymi statystyczne o charakterze międzynarodowym, publikowanymi przez UE, ONZ i inne poważne instytucje.

Belgijscy biznesmeni znają zazwyczaj przynajmniej dwa, trzy języki. Najpopularniejsze to: flamandzki (wywodzący się z niderlandzkiego), francuski, angielski i niemiecki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej