Uwaga na fałszywych gazowników! PSG ostrzega

2022-09-09 13:52
gaz
Autor: gettyimages PSG radzi, jak nie dać się oszukać fałszywym gazownikom

Polska Spółka Gazownictwa przestrzega przed oszustami podającymi się za pracowników gazowni. Wizyty fałszywych gazowników mogą nasilić się zwłaszcza teraz, przed samym sezonem grzewczym. PSG radzi, jak nie dać się oszukać fałszywym gazownikom.

Przed sezonem grzewczym powinno się przeprowadzać przegląd instalacji gazowych, skontrolować ich szczelność. To wytyczne prawa budowlanego oraz rozporządzenia MSWiA. Obowiązek corocznego przeglądu instalacji gazowych spoczywa na każdym zarządcy nieruchomości. Dlatego zwłaszcza w tym czasie w teren ruszają pracownicy gazowni, ale również osoby podszywające się pod nie.

PSG apeluje o czujność

Spółka przypomina, że wrzesień jest miesiącem wzmożonej aktywności przestępców, którzy podając się za pracowników gazowni, m.in. oferują mieszkańcom po znacznie zawyżonych cenach detektory ulatniającego się gazu lub usługę sprawdzenie szczelności i sprawności instalacji gazowych.

- Warto pamiętać, że nasi pracownicy, jak również firmy zewnętrzne działające na nasze zlecenie, nie mają prawa pobierać żadnych opłat bezpośrednio od klientów. Jeśli mają państwo jakiekolwiek wątpliwości, to prosimy o kontakt z zarządcą budynku lub najbliższą gazownią - mówi Robert Więckowski, prezes PSG.

Ofiarami oszustów padają najczęściej osoby starsze mieszkające samotnie. PSG podkreśla, jak ważna jest rozmowa z najbliższymi: rodzicami, dziadkami czy innymi członkami rodziny będącymi w podeszłym wielu i uświadomienie im na jakie zagrożenia mogą być narażeni.

Jak rozpoznać fałszywych gazowników?

Jak podaje spółka, fałszywych gazowników najczęściej zdradza strój, profesjonalny sprzęt do sprawdzania szczelności instalacji oraz teczka z rzekomymi danymi adresowymi „klientów”.

Polska Spółka Gazownictwa podkreśla, że w przypadku wątpliwości warto skontaktować się z zarządcą budynku lub najbliższą gazownią. Skorzystać można także z  Contact Center, gdzie pod ogólnopolskim numerem telefonu +48 22 444 33 33 – czynnym od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 do 18.00 – możliwa jest weryfikacja pracowników gazowni oraz czynności przez nich prowadzonych. 

Źródło: Polska Spółka Gazownictwa

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej