Od 2023 będzie zakaz wzywania do urzędu. Pierwszeństwo dla formy pisemnej i elektronicznej

2022-08-17 12:03

Obecnie urzędy w postępowaniu administracyjnym wzywają do osobistego stawiennictwa w celu złożenia wyjaśnień. Od 2023 roku pierwszeństwo ma mieć zdalna odpowiedź obywatela. Te plany rządu dotyczą także każdego etapu działalności gospodarczej: rozpoczynania, rozwoju oraz np. przekazania firmy w ręce następców.

Obecnie urzędy w postępowaniu administracyjnym mogą wezwać do osobistego stawiennictwa w celu złożenia wyjaśnień. Głównym problemem wg Ministerstwa Rozwoju i Technologii są sztywne godziny pracy urzędów.

W przypadku niestawiennictwa, wzywanemu grozi kara w wysokości od 50 do 200 zł. Według szacunków MRiT skala wezwań do osobistego stawiennictwa może dotyczyć co najmniej 2,5 mln przypadków rocznie. W niektórych urzędach, w ubiegłym roku, w ten sposób rozpatrywanych było średnio nawet 25% postępowań.

Jakie zmiany planuje Ministerstwo?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt zmian w przepisach, dzięki którym obywatele nie będą musieli tak często jak obecnie stawiać się osobiście w urzędach - poinformował we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

"Dążymy do eliminacji zbędnej biurokracji w relacjach państwo-obywatel. W przepisach Kodeksu Postępowania Administracyjnego i Ordynacji Podatkowej będzie wprost wskazane, że pierwszeństwo ma postać pisemna (i elektroniczna).

Oznacza to, że urzędy będą musiały szczegółowo wyjaśnić, dlaczego niezbędne jest osobiste stawiennictwo.

Proponowane zmiany będą elementem ustawy deregulacyjnej, która jesienią zostanie skierowana do wykazu prac rządu. Według zapowiedzi Ministerstwa zmiany będą obejmować także wszystkie etapy działalności gospodarczej: rozpoczynania, rozwoju oraz przekazania firmy w ręce następców, będą skierowane zarówno do młodych przedsiębiorców, jak również do osób zaawansowanych wiekowo.

Od kiedy zmiany?

Waldemar Buda zapowiada, że pierwszeństwo dla formy pisemnej i elektronicznej oraz zakaz wzywania do osobistego stawiennictwa wejdzie w życoe od 2023 roku.

Źródło: www.gov.pl, Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czytaj więcej