Uprawnienia budowlane. Ilu inżynierów z uprawnieniami budowlanymi przybyło w 2013 roku?

2014-01-10 15:28
Inżynier budownictwa
Autor: Ego Public Relations

W roku 2013 Polska Izba Inżynierów Budownictwa (PIIB) przeprowadziła jak zwykle w dwóch sesjach (21. wiosennej i 22. jesiennej) egzaminy na uprawnienia budowlane. PIIB podkreśla, że z roku na rok wiedza zdających egzaminy jest coraz lepsza, bo zmniejsza się odsetek tych (około 8%), którym się nie udało.

Od 11 lat uprawnienia budowlane inżynierom przyznaje Polska Izba Inżynierów Budownictwa. Początki były trudne tak dla organizatorów egzaminów na uprawnienia budowlane, jak i dla zdających je inżynierów budownictwa. Ale z czasem dopracowane zostały procedury oraz system budowania zbioru pytań, które pojawiają się w pierwszej, testowej  turze egzaminu. Inżynierowie również coraz lepiej są przygotowani do egzaminów, które w porównaniu z tymi pierwszymi, kładą duży nacisk na wiedzę praktyczną.

Egzaminy na uprawnienia budowlane odbywają się w 9 specjalnościach: architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej, instalacyjnej sanitarnej, instalacyjnej elektrycznej, drogowej, mostowej, kolejowej, telekomunikacyjnej oraz wyburzeniowej (ta ostatnia nie ma dużego zainteresowania). PIIB pracuje nad modyfikacją zakresu uprawnień, by były bardziej dostosowane do bieżących potrzeb budownictwa.

W roku 2012 uprawnienia budowlane otrzymało 4921 inżynierów. W pierwszej turze roku 2013 zdobyło je 2492 osób, a do egzaminów w turze II przystąpiło około 2500 kandydatów. Wkrótce poznamy ostateczny bilans i liczbę kolejnych inżynierów budownictwa z uprawnieniami do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w określonych specjalnościach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej