UOKiK upomniał samorząd urbanistów. Kara pieniężna dla Krajowej Izby Urbanistów

2013-08-07 11:29
Europan 12: obszar bęący przedmiotem konkursu urbanistyczno - architektonicznego
Autor: brak danych Europan 12: obszar bęący przedmiotem konkursu urbanistyczno - architektonicznego

Decyzją prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Krajowa Izba Urbanistów (KIU) ma zapłacić karę w wysokości 17 625 zł za narzucanie swoim członkom minimalnych stawek za wykonaną przez nich pracę.

Prezes UOKiK stwierdziła, że zgodnie ze statutem Krajowej Izby Urbanistów (do której muszą obligatoryjnie należeć wszyscy urbaniści, którzy wykonują swój zawód)

Prezes UOKiK stwierdziła, że zgodnie ze statutem Krajowej Izby Urbanistów (do której muszą obligatoryjnie należeć wszyscy urbaniści, którzy wykonują swój zawód) samorząd ma ustalać ogólne zasady wyceny za prace wykonywane przez urbanistów. Zasady, ale nie stawki. A właśnie określenie minimalnych stawek za takie czynności znalazły się w specjalnej uchwale KIU oraz w kodeksie etycznym, który mają przestrzegać członkowie izby. Za stosowanie stawek niższych niż podawała KIU urbaniści mogli podlegać karom dyscyplinarnym. Zapisy o stawkach minimalnych za prace urbanistyczne obowiązywały w Krajowej Izbie Urbanistów od 2004 roku.

Natomiast UOKiK, który wszczął postępowanie w tej sprawie pod koniec 2012 roku, uznał takie praktyki za naruszanie zasad wolnej konkurencji, bo zgodnie z przepisami antymonopolowymi, każdy przedsiębiorca (a za takiego uznaje się urbanistę wykonującego swoją pracę) ma prawo sam decydować o cenach swoich usług, które mają być dopasowane do sytuacji rynkowej. To ma również zapewnić innym przedsiębiorcom dostęp do tańszych usług, o ile uznają taką potrzebę.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nakazał zmianę przepisów stosowanych przez KIU i ustalił w tym przypadku karę pieniężną w wysokości 17 625 zł. Decyzja UOKiK nie jest jeszcze prawomocna i KIU ma prawo odwołać się od niej sądownie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej