UBM - strategia i plany

2010-01-27 13:53

Firma UBM Polska przedstawiła swoje najbliższe plany inwestycyjne. Będzie to przede wszystkim kontynuacja projektów już rozpoczętych - kompleksu biurowego Poleczki Business Park oraz trzech inwestycji mieszkaniowch - pod Warszawą, w Krakowie oraz w Bielanach Wrocławskich.

Na drugi kwartał tego roku, inwestor zaplanował oddanie do użytku dwóch pierwszych budynków A1 i A2 w kompleksie PBP. Po ich przekazaniu najemcom, rozpocznie się kolejny etap inwestycji. Na skraju Puszczy Kampinoskiej trwa realizacja proekologicznego osiedla domów jednorodzinnych - Oaza Kampinos. W marcu lub kwietniu gotowy będzie dom pokazowy, w którym będzie można zobaczyć i sprawdzić działanie paneli solarnych czy pomp ciepła. W Oazie duży nacisk położono na alternatywne źródła energii. W pierwszej fazie powstanie 49 domów jednorodzinnych. Całość podzielona została na 4 lub 5 etapów. Inwestor zaoferuje klientom 8 typów budynków. Będą miały jedną, spójną architekturę

Na chwilę obecną - poza Poleczki Business Park i Oazą Kampinos - UBM nie planuje nowych projektów w Warszawie i jej okolicach, - Obserwujemy rynek, szukamy potrzeb, mamy 1,2 pomysły, które rozważamy, ale na razie nie są to żadne konkrety - powiedział Sebastian Vetter, członek zarządu UBM Polska.

Inwestor jest aktywny także w innych miastach. Na ten rok zaplanowano zakończenie I etapu budowy Ogrodów Bielańskich. Na całość projektu składa się 5 jędnopiętrowych budynków, w każdym znajduje się po 9 mieszkań. - Po okresie zamknięcia wrocławskiego rynku, zaobserwować można pewne ożywienie, swoje zainteresowanie inwestycją wyraziło kilkunastu klientów. Z trzema prowadzimy rozmowy - mówił Marcin Szurczak, Sales and Marketing Manager. Inwestycja prowadzona jest ze środków własnych.

Ostatnią z rozpoczętych inwestycji jest Villa Galicja w Krakowie. W czterokondygnacyjnym budynku znajdą się 72 mieszkania. Obecnie trwa przedsprzedaż mieszkań, 20% lokali jest zarezerwowanych. Budynek zostanie ukończony w I kwartale 2011 r.

W tym roku firma rozpocznie także prace nad trzema zupełnie nowymi przedsięwzięciami. W przygotowaniu znajdują się projekty trzech centrów handlowych, które UBM planuje zrealizować z austriacką firmą Credo. Powstaną one w Gdyni, Lublinie oraz Sosnowcu. Spółki zakupiły działki sąsiadujące z istniejącymi już marketami.

W Sosnowcu zakupiono 8-hektarową działkę, na której powstanie obiekt o powierzchni do 35 tys. mkw. Budowa podzielona będzie na dwa etapy. W pierwszej fazie, do użytku zostanie oddane ok. 22-25 tys. mkw. Obecnie inwestor jest w trakcie rozmów o uzyskanie pozwolenia na budowę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem prace ruszą na początku 2011 r. O uzyskanie pozwolenia na budowę, inwestor stara się także w Lublinie. Powinno być ono wydane w maju i wtedy też mają rozpocząć się prace budowlane. Inaczej przedstawia się sytuacja w Gdyni - pozwolenie już jest, są także najemcy. Powstanie centrum o powierzchni najmu ok. 28 tys. mkw. Tu także realizacja podzielona będzie na dwa etapy. Po zakończeniu pierwszej fazy rozpocznie się kolejna. Obecnie trwa adaptacja istniejących hal na sklep Nomi. Łączna szacowana wartość tych 3 inwestycji wynosi 80-85 mln euro. Dotychczas firma budowała centra handlowe w Austrii, Czechach, na Słowacji i w Rumunii. W Polsce są to pierwwze tego typu obiekty realizowane przez UBM Polska.

Inwestor zdradził także swoje plany dotyczące Szczecina. Ma tam powstać "małe Poleczki Business Park". UBM zakupił grunt już z pozwoleniem na budowę od lokalnego dewelopera. Projekt jest jeszcze na etapie rozmów, ale na 70-80% prace rozpoczną się na początku przyszłego roku. Będzie to kompleks o powierzchni ok. 35 tys. mkw.

Przedstawiciele inwestora mówli także o polepszającym się klimacie związanym z kredytami. Jeszcze pół roku temu banki się zamykały i trudno było o jakąkolwiek rozmowę. Teraz to się zmieniło, można nawet negocjować i uzyskać korzystną ofertę. Wciąż jednak bardzo ważne jest zaplecze i kapitał własny, jaki posiada inwestor.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej