Trwają egzaminy na uprawnienia budowlane

2013-12-04 14:45
Egzamin na uprawnienia budowlane
Autor: PIIB Pisemny egzamin na uprawnienia budowlane w sesji jesiennej 2013 

Kandydaci na inżynierów z uprawnieniami budowlanymi sprawdzają swoją wiedzę w jesiennej sesji egzaminacyjnej. To już 22. sesja egzaminów na uprawnienia budowlane pod auspicjami Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (PIIB). 

Inżynierowie przystąpili do pisemnych egzaminów na uprawnienia budowlane 22 listopada 2013. Egzaminy odbyły się we wszystkich 16. okręgowych izbach PIIB, a do testu przystąpiło ponad 2300 osób. Od pewnego czasu podobna liczba inżynierów budownictwa stara się o uprawnienia w wiosennej i jesiennej sesji egzaminacyjnej. Większość kandydatów ubiega się o pierwsze uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, pozostali poszerzają swoje dotychczasowe uprawnienia o nowy zakres bądź o specjalność pokrewną.
Jak podkreślają przedstawiciele komisji egzaminacyjnych PIIB, zmniejsza się odsetek osób, którym nie udaje się uzyskać uprawnień budowlanych, natomiast najczęstszą przyczyną niedopuszczenia do egzaminu jest nie zaliczenie praktyki zawodowej z powodów merytorycznych.

W sesji jesiennej najwięcej inżynierów budownictwa (ponad 250 osób w każdym) przystąpiło do egzaminów na uprawienia w okręgach mazowieckim, śląskim  i małopolskim. Nieco mniej (po około 200) było w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku, zaś najmniej chętnych odnotował okręg lubuski. 
Przypomnijmy, że Polska Izba Inżynierów Budownictwa (PIIB) przyznaje uprawnienia budowlane w 9 specjalnościach: architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej, instalacyjnej sanitarnej, instalacyjnej elektrycznej, drogowej, mostowej, kolejowej, telekomunikacyjnej oraz wyburzeniowej.
Kandydaci na inżynierów budownictwa z uprawnieniami do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych, którzy pozytywnie zaliczyli testy pisemne, zdają obecnie teraz egzaminy ustne.

W sesji wiosennej 2013 egzaminów uprawnienia budowlane otrzymało 2492 inżynierów. W roku 2012 przybyło nam 4921 z uprawnieniami, ciekawe jakie będą ostateczne wyniki w tym roku...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej