Trwa przetarg na Południową Obwodnicę Warszawy

2014-08-18 16:39
Południowa Obwodnica Warszawy
Autor: GDDKiA Południowa Obwodnica Warszawy od węzła Puławska do węzła Lubelska będzie miec długość 18,5 km

Aż 22 firmy i konsorcja zostały zaproszone przez GDDKiA do złożenia ofert na ostatni odcinek Południowej Obwodnicy Warszawy. Dopiero na początku 2015 roku dowiemy się, kto zaprojektuje i wybuduje 18,5 km warszwskiego odcinka drogi ekspresowej S2.

Procedura przetargowa na ostatnie fragmenty Południowej Obwodnicy Warszawy (POW) trwa już kilka miesięcy – pierwsza informacja o rozpoczęciu tego kilkuetapowego przetargu pojawiła się pod koniec roku 2013, a dopiero 13 sierpnia 2014 GDDKiA wystosowała do zaakceptowanych przez nią 22 firm i konsorcjów zaproszenie do składania ofert. Przez pierwsze sito (GDDKiA analizowała na tym etapie doświadczenie, potencjał techniczny i kadrowy oraz zdolność ekonomiczna i finansowa wykonawców) nie przeszły dwie firmy: Power Construction Corporation of China oraz OHL.
Inwestor planuje podpisanie umowy z wykonawcami trzech zadań (na tyle odcinków został podzielony planowany fragment POW) na początek roku 2015. Inwestycja ma być realizowana w latach 2016-2019. O wyborze najkorzystniejszych ofert zadecyduje cena, ale również okresy deklarowanych gwarancji.

Przeczytaj również o budowie dróg w Polsce w innych regionach >> 

 Zgodnie z nową polityką GDDKiA inwestycje drogowe są dzielone na mniejsze zadania, co ma dać większą pewność ukończenia z powodzeniem tych przedsięwzięć (duże odcinki były dla firm zbyt dużym obciążeniem finansowym i organizacyjnym).
Ostatni fragment Południowej Obwodnicy Warszawy ma 18,5 km i został podzielony na:
- odcinek A - 4,6 km od węzła Puławska do węzła Przyczółkowa z budową tunelu pod Ursynowem,
- odcinek B - 6,45 km od węzła Przyczółkowa do węzła Wał Miedzeszyński wraz z mostem przez Wisłę,
- odcinek C - 7,45 km od węzła Wał Miedzeszyński do węzła Lubelska z budową estakad nad Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym.
Na złożenie ofert wykonawcy mają czas do 10 października 2014. GDDKiA szacuje wartość tej inwestycji na około 6,7 mld zł, ale wiadomo o rzeczywistych kosztach zadecydują złożone oferty.

GDDKiA informuje ponadto, że na sierpień 2014 zaplanowała wysłanie zaproszeń do składania ofert cenowych na budowę w sumie 74 km dróg za prawie 10 mld zł, Południowa Obwodnica Warszawy jest pierwsza z tej listy...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej