Trimo Architectural Awards 2007

2007-10-10 14:20
konkurs
Autor: brak danych

21 września 2007 r. rozstrzygnięto trzeci międzynarodowy konkurs dla architektów i projektantów na najbardziej innowacyjne rozwiązania przy użyciu produktów firmy TRIMO, której działalność na rynku międzynarodowym bazuje na dostarczaniu kompletnych systemów obudowy w oparciu o  ścienne i dachowe ognioodporne płyty warstwowe z rdzeniem z niepalnej wełny mineralnej klasy A1.

Pierwszy konkurs holding Trimo zorganizował w roku 2003, kolejny odbył się w roku 2005. Celem przedsięwzięć firmy jest polepszenie współpracy międzynarodowej pomiędzy architektami i projektantami oraz zachęcenie do dalszego wykorzystywania produktów holdingu. Nagrodzone projekty tegorocznego konkursu zostały zaprezentowane na uroczystości wręczenia nagród TRIMO ARCHITECTURAL AWARDS 2007, która odbyła się w słoweńskim mieście Portoroz położonym nad Morzem Adriatyckim. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 79 projektów z 21 państw. Podczas ceremonii wręczono 6 specjalnych nagród za innowacyjne zastosowania produktów Trimo oraz 3 za ukończone rozwiązania architektoniczne.

Przyjęto następujące kryteria zgłaszania projektów:

  • zastosowanie produktów Trimo,
  • projekt musi się wyróżniać innowacyjnością,
  • projekt został zrealizowany w ostatnich 3 latach, ale nie później niż 1 lipca 2007,
  • innowacyjne kształty budynków, nowe rozwiązania i połączenia z innymi materiałami
  • projektanci, którzy wzięli udział w konkursie w 2005 roku, nie mogą uczestniczyć w edycji 2007, co da szansę na zwycięstwo nowym architektom.

Zwycięzcami konkursu za projekty ukończone zostali:

  • Frank Herbert, Jean-Daniel Pasquettaz oraz Martin Jaques za projekt Uniwersytetu Technicznego wybudowanego w Szwajcarii,
  • Milan Djurić i Aleksander Vuja za Centrum Logistyczne Milsped w Serbii,
  • Peter Farmer, Jeff McFadyen i John Galvin za za projekt fabryki Gerbera w miasteczku Bridgwater w Wielkiej Brytanii.

Na uwagę zasługuje zgłoszony do konkursu projekt polski, który został pokazany na specjalnej wystawie podczas ceremonii rozdania nagród. Wyróżniony projekt  Fabryki Ostrzy i Maszynek do Golenia Gillette opracowali Jowita i Marek Kubaczek oraz Janusz Wróbel z pracowni Artchitecture. Podczas uroczystości przyznano nagrodę specjalną dla młodych architektów Trimo Urban Crash 2007 studentce architektury z Serbii Jelenie Grujić. W ramach ceremonii TRIMO ARCHITECTURAL AWARDS 2007 odbyły się również wykłady przeprowadzone przez zaproszonych ekspertów: profesora Rogera Rewie - architekta z pracowni Riegler Riewe Architekten w Austrii oraz Miriam Carlow - panią architekt z pracowni Cobe Vanesse w Danii, która przedstawiła zgromadzonym odważne spojrzenie na tworzenie współczesnych projektów urbanistyki wielkomiejskich metropolii na przykładzie prac biura architektonicznego Cobe w Danii oraz w Chinach.

W dalszej części spotkania odbyła się debata przy "okrągłym stole" pod tytułem: Architekt - Inwestor -Wykonawca- Firma to podstawowe elementy sukcesu architektonicznego. W debacie udział wzięli: Matthew White, architekt z Wielkiej Brytanii; profesor Janez Kozelj, Burmistrz Miasta Ljubljana; Joze Anderlic, prezes Carniola Investment Company (Kranjska investicijska druzba); dr Mojca Sasek Divjak, Urban Institute RS; oraz Tatjana Fink, prezes generalny Trimo. Edycja następnego konkursu Trimo Architectural Awards and Trimo Urban Crash pod patronatem firmy Trimo odbędzie się w roku 2009.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej