Technikum się obroniło

2009-08-31 16:40
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2009/2010 w Technikum Budowlanym nr 1 im. Z. Mączeńskiego w Warszawie
Autor: ew

- Bezrobotnych absolwentów tego technikum nie ma - zapewnia Barbara Krakós, dyrektor Technikum Budowlanego nr 1 Warszawie. W roku szkolnym 2009/2010 w trzech pierwszych klasach rozpocznie tu naukę 84 uczniów. A niewiele brakowało, żeby szkoła w ogóle przestała istnieć, mając za sobą 90-letnią tradycję...

Technikum Budowlane nr 1 im. Zdzisława Mączeńskiego przy ul. Górnośląskiej 31 w Warszawie zostało założone w 1918 roku pod nazwą "Królewsko-Polska Średnia Szkoła Budowlana". Jest najstarszą średnią szkołą budowlaną w Polsce, a może i w Unii Europejskiej. Ale to w pewnym momencie nie miało znaczenia i ze stołecznego Biura Edukacji nadszedł sygnał - technikum jako nieatrakcyjna forma „do wygaszenia”, ma się natomiast rozwijać liceum będące w tym samym zespole szkół (nr 23).

- Walka o przetrwanie trwała dwa lata i gdyby nie zmiana podejścia nowych włodarzy Ratusza z prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz na czele oraz wsparcie ze strony Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa szkoły mogło już nie być. Ale się udało i dostaliśmy zgodę z Biura Edukacji na organizację nowych 4 pierwszych klas w technikum budowlanym, ale udało się stworzyć tylko 3 z 28 uczniami w każdej klasie - dyrektor Barbara Krakós ubolewa nad słabą frekwencją i uważa, że przyczynili się do tego rodzice, którzy wciąż nie mają zaufania do takich szkół, bądź uważają je za mało atrakcyjne.

A nic bardziej mylnego... Naukę będzie kontynuowało w tym roku szkolnym około 100 uczniów w czterech klasach drugich i ok. 50 w dwóch klasach trzecich. Młodzież bardzo chętnie się tu uczy, bo szkoła, dzięki kilkudziesięcioletniej tradycji ma znakomicie wyposażone zaplecze dydaktyczne, dobrą kadrę nauczycielską i na dodatek patronat Politechniki Warszawskiej, która na zajęcia udostępnia swoje laboratoria.
- Bezrobotnych absolwentów nie mamy, a jest to monitorowane w 100 procentach. A ja bym chciała tyle móc płacić nauczycielom, ile nasi absolwenci dostają w swojej pierwszej pracy - podsumowuje dyrektor.

Ukończenie technikum budowlanego daje gwarancję zatrudnienia
Autor: Ka Ukończenie technikum budowlanego daje gwarancję zatrudnienia, obecnie jest on na drugim miejscu wśród zawodów poszukiwanych przez pracodawców. Taka sytuacja nie zmieni się szybko, ponieważ w Polsce są realizowane duże inwestycje z funduszy unijnych.

- Dlaczego budowlanka? Bo to zawód przyszłości – co do tego nie ma żadnych wątpliwości uczeń II klasy Technikum Budowlanego nr 1 w Warszawie. - Mój tata też kończył tę szkołę. Dziadek również.
- Mój też – dorzuca kolega.
Kogoś jeszcze przekonał wujek: przedsiębiorca budowlany.

Patrząc na obecny rynek pracy młodzi adepci szkoły budowlanej czują się pewni swojego wyboru.
- Technikum to jest w sumie liceum plus przedmioty zawodowe. Więc szukanie pracy jest potem łatwiejsze. Masz konkretne wykształcenie, po prostu zawód - więc znajdziesz pracę. Pracując możesz jednocześnie studiować... - wyjaśnia trzecioklasista z TB. - Mamy profesorów z Politechniki Warszawskiej, byliśmy dwa razy na Wydziale Inżynierii Lądowej, w tym roku będziemy częściej...
Nie narzekają nawet na liczne prace domowe z projektowania, no tak - "Podstawy budownictwa", "Technologia budownictwa" to opasłe książki..., ale pracują na zakupionym przez szkołę AutoCadzie. Czują, że są przygotowywani do dalszej drogi zawodowej.

Czy zostaną po skończeniu nauki w kraju, czy będą szukać pracy zagranicą? To zależy co wtedy będzie w Polsce i od tego jak długo jeszcze potrwa kryzys. Na pewno najpierw spróbują tu, na miejscu...
- Mam kolegę, który kończył technikum drogownictwa, na Szanajcy. I po samym technikum znalazł pracę. Bez problemu - mówi uczennica III klasy TB. - Czy trudno jest być dziewczyną w technikum budowlanym? Jest nas mało. W klasie mam trzy koleżanki. Z praktyką też czasem mamy niełatwo... Lubię matematykę, fizykę. Wolę technikum niż liceum. Po prostu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej