Takie były targi BUDMA 2014

2014-04-23 16:55
BUDMA 2014
Autor: MTP Sp. z o.o.

Podczas poznańskich targów BUDMA 2014 swoją ofertę pokazało ponad 1000 wystawców z 30 państw z całego świata, zaprezentowano blisko 300 nowości rynkowych, spośród których 22 wyróżnionych zostało prestiżową nagrodą Złotego Medalu MTP. Teren ekspozycji zajął prawie całą powierzchnię poznańskich targów - około 60 000 m2. Podczas czterech dni BUDMĘ - i odbywające się w tym samym terminie Międzynarodowe Targi Kominkowe KOMINKI, CBS – Budownictwo Sportowe i Rekreacyjne oraz Targi Branży Szklarskiej GLASS - odwiedziło niemal 50 000 zwiedzających.

Najważniejsze wydarzenia targowe BUDMY

BUDMA ma już tradycyjnie bogaty program imprez towarzyszących.

Forum Architektury
– to cykl wydarzeń dedykowanych architektom, a realizowany przy współpracy z Izbą Architektów RP. W ramach Forum architektom już po raz trzeci dedykowano specjalny projekt: Strada Di Architettura. Specjalną „ścieżkę zwiedzania” wyznaczały stoiska firm, na których prezentowano zaawansowane technologicznie produkty, dające nowe możliwości kształtowania otaczającej nas architektury. Znalazły się wśród nich m.in. okna do dachów płaskich, garażowa brama uchylna, drzwi do domów pasywnych, garażowe bramy segmentowe, klejone bukowe drewno konstrukcyjne o niezwykle szerokim zastosowaniu, aktywne szkło zmieniające przezroczystość, okładziny ścienne, czy prezentowane po raz pierwszy na polskim rynku korkowe podłogi z nadrukami.
Forum Architektury to także kontynuacja debaty pomiędzy architektami, a inwestorami, wzbogacona w tym roku o obecność producentów. Dyskutowano na temat materialnej i niematerialnej wartości inwestycji w przestrzeni publicznej jako zależność realizacji pomysłu architekta od możliwości ekonomicznych inwestora. 
Jak co roku, ogromnym zainteresowaniem cieszyły się wystąpienia gości specjalnych zaproszonych przez Izbę Architektów RP. Wizję kształtów architektonicznych otaczającej nas rzeczywistości przedstawił m.in. fiński architekt prof. Rainer Mahlamäki, znany w Polsce głównie z realizacji projektu Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, a jeden z najwęższych na świecie - Dom Kereta, omówił Jakub Szczęsny (autor projektu).

BUDMA 2014 - Strada Di Architettura
Autor: MTP

Strefa Testów – określana mianem „poligonu możliwości sprzętu i materiałów budowlanych” przyciągnęła tysiące zwiedzających. Na pokazy przeznaczono całą powierzchnię jednego z pawilonów. Pod nadzorem producentów wykonawcy mogli sprawdzić w praktyce zalety kilkuset produktów. Dynamiczne pokazy i prezentacje z elementami „show” zdominowały tegoroczną Strefę. Pomysł takiego modelu „ekspozycji interaktywnej” z pewnością będzie kontynuowany, czyli że za rok na BUDMIE również Strefa Testów będzie atrakcją targów. 

W trakcie pierwszych dwóch dni targowych profesjonaliści rozmawiali na aktualne zagadnienia w ramach organizowanych przez Wielkopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa Dni Inżyniera Budownictwa. Podczas tegorocznej BUDMY dominowała tematyka dotycząca m.in. zmian w prawie zamówień publicznych, zmian aktualnie obowiązującego prawa budowlanego czy też budownictwa na terenach zalewowych.

BUDMA 2014 - Strefa Testów
Autor: MTP

Już po raz piąty, podczas BUDMY odbyło się Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego. Przeciętny polski dom jednorodzinny zużywa rocznie 100-150 kWh/m2 – to bardzo dużo w porównaniu do innych krajów UE, w których wynosi on o połowę 50 mniej w klimacie podobnym do Polski. W trakcie tegorocznego forum podjęto dyskusję o rozwoju budownictwa energooszczędnego jako ogromnej szansy dla naszego kraju i zapewnienia większego bezpieczeństwa energetycznego, możliwości budowy nowoczesnej i wygodnej infrastruktury, która wpłynie na redukcję emisji gazów cieplarnianych i poprawy jakości powietrza, a dla klienta indywidualnego spowoduje wyraźne obniżenie kosztów związanych z użytkowaniem energii. 

Targi CBS, organizowane wspólnie przez Klub Sportowa Polska oraz MTP, pokazały najnowsze trendy oraz technologie obowiązujących w zakresie budownictwa sportowego, wyposażenia ośrodków sportowych i spa. Ekspozycja, kierowana była głównie do przedstawicieli samorządów terytorialnych oraz inwestorów, którzy planują budowę nowych bądź modernizację istniejących obiektów. Istotną częścią prezentacji były maszyny i urządzenia do zakładania oraz pielęgnacji zielonych terenów sportowych. Tematem przewodnim tegorocznego CBS były szeroko rozumiane pływalnie, a ekspozycję dopełniła konferencja „Od pomysłu do sukcesu – obiekty rekreacji wodnej, wellness i spa”.

BUDMA 2014 - Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego
Autor: MTP

BUDMA tworzy mistrzów...

Podczas targów BUDMA odbywają sie liczne turnieje i mistrzostwa fachowców.
Mistrzem Polski Młodych Parkieciarzy został Michał Łuka, który będzie reprezentował nasz kraj na Europejskich Mistrzostwach Młodych Parkieciarzy w Czechach. Tytuł zdobył również Wojciechowi Dąbkowi, który zajął pierwsze miejsce w I Mistrzostwach Polski w Montażu Wykładzin, zaś I Europejskie Mistrzostwa Glazurnicze wyłoniły nowych Mistrzów Europy, którymi zostali Janusz Milecki oraz Grzegorz Duk.
Dwudniowe emocje towarzyszyły także zmaganiom dekarzy, którzy po raz siódmy wystartowali w Mistrzostwach Polski Młodych Dekarzy organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Tutaj również stawką było reprezentowalnie Polski na Mistrzostwach Świata w Rumunii. W kategorii „dachy metalowe” mistrzostwo Polski zdobyła drużyna z Podlaskiego Oddziału PSD (Artur Falkowski i Patryk Żukowski, mentor - Kamil Muszyński); kategoria „dachy strome” należała do ekipy z Mazowsza (Adam Jaworski i Marcin Chłystek, mentor - Emil Kubański). W zmaganiach w trzeciej kategorii - „dachy płaskie”, mistrzostwo zdobyla reprezentacja Kujawsko-Pomorskiego Oddziału PSD (Artur Górniak i Marcin Szafrański, mentor - Ryszard Piwowski).

Kolejna edycja targów BUDMA 2015 odbędzie się pod hasłem: MATERIAŁY - SYSTEMY - TECHNOLOGIE, wskazując na silną korelację pomiędzy każdym elementem wykorzystywanym w nowoczesnym projektowaniu i budownictwie. Równocześnie z BUDMĄ odbędą się Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WINDOOR-TECH, Targi Branży Szklarskiej GLASS oraz Targi CBS – Budownictwo Sportowe i Rekreacyjne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej