System ZONE - GUNB planuje uruchomienie nowych funkcjonalności w I kwartale 2023

2022-08-04 9:31
dom z oze
Autor: Gettyimages W Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego powstaje Zintegrowany System Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE). Jednym z jednego elementów jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków z kompleksowymi informacjami o źródłach ogrzewania budynków. Kolejnym krokiem rozbudowy ZONE będzie zebranie danych o ich stanie technicznym

System ZONE będzie gromadził dane, które pozwolą urzędnikom efektywniej zarządzać modernizacją energetyczną. Po CEEB czas więc na inwentaryzację polskich domów. System zostanie rozbudowany o informacje dotyczące ich stanu technicznego. Właściciel domu czy mieszkania natomiast otrzyma możliwość zamówienia np. przeglądu kominiarskiego online. W planach jest również możliwość zamówienia audytu energetycznego budynku.

Jakie dane zbierane w ZONE?

Zgodnie z założeniami system ZONE ma gromadzić wszelkie dane na temat budynków, które pozwolą urzędnikom efektywniej zarządzać kwestią ubóstwa energetycznego. Urzędnicy będą mieli dostęp także do kompleksowych danych na temat udzielonego wsparcia finansowego. Dane z systemu ZONE będą wykorzystywane także do przygotowania sprawozdań z realizacji programów Czyste Powietrze oraz zadań wynikających z lokalnych uchwał antysmogowych. System ZONE ma usprawnić kontrolę wydatków w tym zakresie.

Zapewni również możliwość zgłoszenia tzw. kopciucha, co pozwoli organom skuteczniej reagować na incydenty.

Od 2023 w ramach ZONE planowana inwentaryzacja polskich domów

Pierwszym elementem Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), który powstaje w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego, był CEEB. czyli baza wiedzy o źródłach ogrzewania budynków. CEEB ma przyspieszyć wymianę kopciuchów, a przez to pomóc w walce ze smogiem i poprawie jakości powietrza.

Kolejnym krokiem budowania ZONE będzie inwentaryzacja domów.

Chcielibyśmy przeprowadzić kompleksowy audyt termomenergetyczny budynków. Dałby nam on realny obraz ich stanu technicznego, konieczności termomodernizacji, powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Więcej o tym jak będzie przebiegać inwentaryzacja planowana przez rząd przeczytasz w artykule: Rząd planuje inwentaryzację budynków. Będą zbierane nowe dane o naszych domach

Po przeprowadzonej inwentaryzacji, baza danych o naszych domach zostanie uzupełniona o informacje dotyczące stanu technicznego budynku. Będą to dane dotyczące m.in.: grubości ścian, dachu, rodzaju ocieplenia czy rocznego zużycia paliwa. Chęć wykonania audytu można będzie zgłosić online.

Co w ZONE znajdą właściciele domów?

Właścicieli domów, jak zapowiada ministerstwo, uzyskają dostęp do informacji nt. wszystkich programów finansowania wymiany pieców i termomodernizacji, poprawy ich komfortu i jakości życia.

Będzie możliwość zamówienia przeglądu kominiarskiego online. Zostanie wprowadzony jednolity protokół z przeglądu kominiarskiego, z ustandaryzowanymi danymi, co zwiększy to bezpieczeństwo użytkowania nieruchomości i zapewni regularność przeglądów.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii; gov.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej