Spalarnia odpadów w Szczecinie. Mostostal Warszawa wygrał przetarg na budowę

2012-04-12 9:56
Odpady
Autor: brak danych

Za niespełna 3,5 roku w Szczecinie zostanie wybudowana spalarnia odpadów. Inwestor, wojewódzki Zakład Unieszkodliwiania Odpadów rozstrzygnął przetarg na wybór wykonawcy. Roboty budowlane w ramach zadania wykona Mostostal Warszawa. Jest to trzecie postępowanie, które spółka wygrała na budowę spalarni.

Zakład Unieszkodliwiania odpadów w Szczecinie, rozstrzygnął 11 kwietnia przetarg na wybór wykonawcy, który wybuduje zakład termicznego unieszkodliwiania odpadów. Spalarnia odpadów zostanie wybudowana przez Mostostal Warszawa.

Umowa o roboty budowlane z wykonawcą, ma zostać podpisana 23 kwietnia. Warto zaznaczyć, że jest to już trzeci przetarg na spalarnię, który wygrał Mostostal Warszawa. Spółka zwyciężyła postępowanie na budowę zakładu spalania odpadów dla Krakowa i Bydgoszczy.

Przeczytaj również: Gotycka sala koncertowa w Toruniu. Przetarg na budowę ogłoszony

Przetarg na spalarnię odpadów

Szczeciński Zakład Unieszkodliwiania Odpadów otworzył propozycje przetargowe 5 stycznia.
W postępowaniu wzięły udział cztery firmy. Najwyższy kosztorys, na kwotę 737,13 mln złotych, złożyło konsorcjum Erbudu i Integral Engineering und Umwelttechnik. Pozostałe propozycje przetargowe, to: Mostostal Warszawa na kwotę 666,2 mln złotych, Rafako na 731,72 mln złotych oraz najtańsza złożona przez konsorcjum Warbudu i Vinci Environnement 656,52 mln złotych.

Spalarnia odpadów dla Szczecina

Spalarnia odpadów zostanie wybudowana w Szczecinie, na Ostrowie Grabowskim. Inwestycja ma na celu, przede wszystkim zmniejszenie ilości składowanych odpadów, włącznie z odpadami ulegającymi biodegradacji, zwiększenie stopnia odzysku i unieszkodliwiania odpadów metodami innymi niż składowanie. Spalarnia zostanie zaprojektowana tak, by mógła pracować przez całą dobę, przez 7 dni w tygodniu, z gwarantowaną ilością godzin - co najmniej 7500 w ciągu roku. Moc przerobowa zakładu, zostanie zapewniona przez dwie linie technologiczne i będzie wynosiła 150 tys. ton na rok i około 20 ton na godzinę. Spalarnia ma zostać wybudowana w ciągu 3,5 roku od ropoczęcia robót.

Koszt budowy to 666,2 mln złotych brutto. Całkowita wartość projektu to ponad 711 mln 415 tys. złotych. Inwestycja zostanie zrealizowana według formuły Zaprojektuj i Wybuduj. Zakład będzie spełniał najwyższe, dostępne techniki i technologie UE w zakresie ochrony środowiska.
Pierwsze odpady mają zostać zutylizowane w 2015 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej