Skanska wybuduje wały przeciwpowodziowe w Małopolsce

2012-09-06 14:09
Skanska wybuduje wały przeciwpowodziowe na Podlasiu
Autor: Skanska SA

Skanska wykona kolejne prace budowlane na zbiorniku wodnym Świnna Poręba. Wykonawca wybuduje wały przeciwpowodziowe w miejscowości Zembrzyce w Małopolsce. Inwestycja realizowana będzie na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie wybrał firmę Skanska na wykonawcę budowy zbiornika wodnego Świnna Poręba. W ramach projektu budowlana spółka za 19 mln złotych wybuduje wały przeciwpowodziowe w miejscowości Zembrzyce na odcinku 3,4 km.

Przeczytaj również: Ochrona przeciwpowodziowa Dolnego Śląska. Przebudowa jazu Opatowice. ZDJĘCIA

Wały przeciwpowodziowe w Zembrzycach

Budowa ma na celu zabezpieczenie Zembrzyc przed powodzią oraz przed znacznym podniesieniem się wód gruntowych w obrębie miasteczka. Realizacja zakłada wybudowanie prawobrzeżnego wału przeciwpowodziowego rzeki Skawy, który będzie przechodził w lewobrzeżny wał potoku Paleczka (dopływu Skawy).

- W celu ograniczenia przesiąków przez wały, na odcinku styku obwałowania ze zbiornikiem wodnym Świnna Poręba o długości 850 metrów, zaprojektowano przegrodę przeciwfiltracyjną korpusu wału i jego podłoża. Na tym odcinku u podnóża wału wykonamy przesłonę przeciwfiltracyjną bentonowo-cementową, o szerokości 50 cm i głębokości 6 metrów, wyjaśnia Brygida Tarnowska-Waligóra, menedżer projektu, Skanska.

W ramach przedsięwzięcia Skanska wybuduje także pompownię wód deszczowych i przesiąkowych, zbiornik wyrównawczy o powierzchni 1,5 ha i szereg przepustów wałowych. Wraz z budową wałów przeciwpowodziowych konieczna też będzie przebudowa i zabezpieczenie istniejących sieci kanalizacyjnych, wodociągowych, energetycznych i gazowych, które kolidują z obszarem inwestycji.

Zbiornik wodny Świnna Poręba

Obwałowania Zembrzyc zostaną wybudowane w ramach budowanego przez Skanska zbiornika wodnego w Świnnej Porębie. Przypomnijmy, że zbiornik jest budowany od 1986 roku - budowana jest zapora na rzece Skawie, która jest dopływem Wisły w woj. małopolskim i który będzie się rozciągał od miejscowości Świnna Poręba do Zembrzyc na długości ok. 11 km. Ma mieć pojemność ponad 160 mln m3 i powierzchnię 1,35 tys. ha przy maksymalnym spiętrzeniu. Zbiornik wodny w Świnnej Porębie będzie mieć charakter wielofunkcyjny - nie tylko ochroni przed powodzią dolinę Skawy i Wisły (m.in. Kraków), ale też zabezpieczy przed skutkami suszy, poprzez wyrównanie przepływu wody w rzece. Inwestycję, która realizowana jest etapami finansuje Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w kwocie miliarda złotych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej