Rzeszów – stolica innowacji

2009-11-26 11:13
Rzeszów
Autor: Urząd Miasta Rzeszowa

Mamy mocną kadrę naukowców, dobre uczelnie, a jednak wciąż pozostajemy krajem o jednym z najniższych wskaźników innowacyjności w Europie. Już 2 grudnia w hotelu Grand w Rzeszowie (o 15:30), z inicjatywy władz miasta, na pierwszym seminarium inwestycyjnym poświeconym zagadnieniom innowacyjności, spotkają się przedstawiciele różnych środowisk biznesowych i opiniotwórczych. To okazja by zapoznać się z najnowszymi projektami w dziedzinie innowacji realizowanymi przez Rzeszów i podyskutować z ekspertami w tej dziedzinie.

- Inwestycje z obszaru innowacji i technologii, a więc te oparte na kapitale ludzkim, uważane są u nas za jeden z najbardziej wartościowych rodzajów inwestycji zagranicznych – mówi Tadeusz Ferenc, prezydent miasta Rzeszowa. - To właśnie w dużym stopniu innowacje przesądzają bowiem o konkurencyjności lokalnej gospodarki.
Innowacyjność może stać się rozpoznawalną na całym świecie wizytówką rozwoju gospodarczego i postępu technologicznego miasta czy regionu. A przecież korzyści dla Rzeszowa związane z obecnością firm z sektorów innowacyjnych są oczywiste: miejsca pracy dla młodych ludzi – absolwentów, transfer technologii i zaawansowanych modeli biznesowych na grunt lokalny, ogólny wzrost "jakości" kapitału ludzkiego, a więc dalszy wzrost konkurencyjności kadr.

Czy Rzeszów słusznie aspiruje do roli stolicy innowacji? Przykładów innowacyjnych projektów i koncepcji jest tu coraz więcej. Szerokopasmowy Internet czy najnowszy pomył - kolejka nadziemna, to tylko niektóre zaawansowane technologicznie przedsięwzięcia, dzięki którym Rzeszów wysuwa się na lidera innowacyjności wśród polskich miast.
- Innowacyjne miasto to takie, które jest świadome swojego potencjału, rozumie rynek, analizuje potrzeby, formułuje odpowiednie wnioski i wdraża efektywne narzędzia, pozwalające na dynamiczny rozwój funkcjonujących w nim podmiotów gospodarczych - mówi Radosław Kubaś, dyrektor zarządzający z firmy KANTOR Doradcy w Zarządzaniu. - Rzeszów to miasto odważnie patrzące w przyszłość z konkretnym planem do zrealizowania.

Seminarium inwestycyjne zostało podzielone na dwa bloki. W pierwszym, oprócz prezentacji potencjału gospodarczego Rzeszowa, zaplanowano także wystąpienia przedstawiciela Ministerstwa Gospodarki oraz Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. W drugiej części - perspektywy inwestycyjne regionu zaprezentuje prezes SGPPL "Doliny Lotniczej", a Beata Hudziak z Grant Thornton Frąckowiak opowie o korzyściach i zagrożeniach podatkowych w strefie ekonomicznej.
Spotkanie organizowane jest przez Urząd Miasta Rzeszowa (we współpracy z Bluevine Consulting) pod hasłem: "Rzeszów – stolica innowacji".

Kontakt:
• Urząd Miasta Rzeszowa - Biuro Obsługi Inwestora, Planowania i Analiz (tel. 017 875 47 99, 875 47 98; e-mail: boi@erzeszow.pl)
• Bluevine Consulting - Marzena Lorenc (tel.: 604 232 087, e-mail: marzena.lorenc@bluevine.pl)

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej