Rząd zdecydował: będą pieniądze na drogi ekspresowe. GDDKiA już ogłasza przetargi

2013-06-06 17:02
Sławomir Nowak i Lech Witecki uroczyście ogłaszają przetargi drogowe
Autor: MTBiGM Briefing prasowy (na drodze krajowej nr 7 k. Napierek), od prawej: Lech Witecki p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, Sławomir Nowak, minister transporu, budownictwa i gospodarki morskiej oraz  Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Rząd zaplanował budowę kolejnych 717 km dróg ekspresowych do roku 2020. Na to przedsięwzięcie przewidziano do wydania ponad 35 mld zł ze środków Krajowego Funduszu Drogowego przy wsparciu funduszy unijnych z kolejnej perspektywy finansowej rozpisanej na lata 2014-2020. Ale GDDKiA nie czeka na rok 2014 i już zaczyna ogłaszać przetargi. 

Rząd 4 czerwca 2013 zaktualizował (dodając załącznik nr 5) Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 o kolejne pozycje dróg szybkiego ruchu, których realizacja ma potrwać do roku 2020. Ich budowa ma kosztować 35,73 mld zł. Zaplanowane odcinki dróg z załącznika nr 5 wejdą do puli inwestycji drogowych, które będą realizowane w ramach następnego Krajowego Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2014-2020.
Drogi ekspresowe, które weszły do programu to:
S3 Sulechów - Legnica,
S3 Legnica - Lubawka,
S5 Poznań – Wrocław (odcinki Poznań - Wronczyn, Radomicko - Kaczkowo, Korzeńsko - Wrocław, Gniezno – Mielno),
S7 Warszawa – Gdańsk (odcinki Olsztynek – Miłomłyn i Nidzica – Napierki);
S7 Warszawa – Rabka (odcinki Radom -Skarżysko Kamienna z obwodnicą Radomia, Chęciny - granica woj. świętokrzyskiego, Igołomska - Christo Botewa, Lubień – Rabka),
S8 Radziejowice – Białystok (odcinki Radziejowice - Paszków, granica woj. mazowieckiego - Zambrów, Wiśniewo –Jeżewo),
S17 Warszawa – Lublin (odcinek Zakręt – Kurów);
 S19 Lublin-Rzeszów (obwodnica Lublina z węzłami Sokołów Małopolski Północ – Stobierna i Świlcza - Rzeszów Południe),
S51 Olsztyn-Olsztynek.

GDDKiA zmienia warunki przetargów

Po tych decyzjach rządu, do firm specjalizujących się w budownictwie drogowym już w 2014 roku ma trafić 7,5 mld zł. To ważna informacja dla rynku budowlanego, który obecnie dotkliwie odczuwa dekoniunkturę. A jeszcze ważniejsze jest to, że nie czekając na kolejną tzw. kolejną perspektywę finansową, GDDKiA – zaciągając zobowiązania na poczet przyszłych inwestycji - już w tym roku zacznie ogłaszać przetargi, by uniknąć sytuacji sprzed kilku lat, gdy nastąpił wysyp zamówień w jednym czasie i wykonawcy mieli potem trudności w ich realizacji.     
Jak zapowiada Lech Witecki, szef GDDKiA, w roku 2013 będzie ogłoszonych ponad 50 przetargów na kwotę ok. 30 mln zł. Będą to przetargi na odcinki dróg średnio 10-kilometrowe (od 7-15 km).
- Mamy złe doświadczenia w realizacjach powyżej 20-kilometrwocych odcinków, które okazywały się zbyt duże dla wykonawców tak ze względów finansowych, jak i w zarządzaniu takimi przedsięwzięciami – powiedział Lech Witecki podczas konferencji Komitetu Budownictwa przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Zapowiedział również szczególny nadzór GDDKiA nad budową węzłów, by nie dopuścić do sytuacji gdy wybudowana droga biegnie donikąd z powodu opóźnień w realizacji węzła. Przetargi będą ogłaszane w procedurze „zaprojektuj i buduj” lub „zoptymalizuj i buduj” (w tym drugim przypadku chodzi o korektę planów przygotowanych przez GDDKiA dużo wcześniej). Wykonawcy będą mogli występować o odnawialne zaliczki lub o zwrot pieniędzy wydanych na materiały budowlane. Lech Witecki zapowiedział też waloryzację kontraktów (na plus lub na minus) według wskaźników GUS.
- Żeby inwestycje, których finansowanie zaplanowana na lata 2014-2020 zostały zrealizowane z powodzeniem musimy dać więcej czasu branży na spokojne przygotowanie się do przetargów i rzetelne przygotowanie inwestycji – stwierdził szef GDDKiA.  Dodał także, że przetargi drogowe trwają średnio od 9-11 miesięcy, to istotnie długo, ale pozwala na lepsze przygotowanie się do zadania. Bo teraz ciągle coś trzeba poprawiać i prawdopodobnie są to sytuacje, w których firmy budowlane  tracą swój zysk.
- Dobrze zarządzajmy projektami, dobrze zarządzajmy jakością – apelował do wykonawców inwestycji drogowych Lech Witecki.

Minister Nowak ogłosił przetarg na S7

Dzień po decyzjach rządu o kolejnych inwestycjach drogowych, o tym program wygląda w praktyce osobiście pokazał Sławomir Nowak, minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej (MTBiGM). Osobiście ogłosił bowiem przetarg na
realizację drogi ekspresowej S7 Nidzica – Napierki (odcinek ujęty w załączniku nr 5).
- Wymiernym znakiem nowego otwarcia w inwestycjach drogowych, jest to miejsce, w którym się znajdujemy, droga ekspresowa S7 między Nidzicą a Napierkami. Dziś ogłaszamy kolejne przetargi, również na S7, miedzy Jędrzejowem a granicą województwa świętokrzyskiego oraz na dwa odcinki S3: druga jezdnia obwodnicy Gorzowa Wielkopolskiego i druga jezdnia obwodnicy Międzyrzecza. Do końca czerwca w sumie ogłosimy jeszcze 18 przetargów na blisko 300 km dróg ekspresowych, a do końca roku kolejne przetargi, tak aby na koniec roku ponad 50 przetargów mieć już otwartych. W przyszłym tygodniu będą ogłaszane kolejne przetargi na odcinki S7 miedzy Miłomłynem a Olsztynkiem. I tak sukcesywnie do końca roku - ponad 50 przetargów z załącznika nr 5 – minister TBiGM potwierdził zapowiedzi GDDKiA .
 
A uroczyście ogłoszony przetarg na odcinek drogi ekspresowej S7 Nidzica - Napierki (gdzie minister Sławomir Nowak i Lech Witecki zorganizowali briefing prasowy) będzie miał dwa pododcinki: Nidzica Północ - Nidzica Południe (9,1 km) oraz Nidzica Południe - Napierki (13,6 km). Na inwestycję jest już przygotowany projekt budowlany i wydana decyzja na jej realizację (ZRID) (zgoda na realizację inwestycji drogowej). Ten odcinek S7 ma być zrealizowany w latach 2014-2016. Oprócz drogi ekspresowej o przekroju 2x2 jest tam do zbudowania 15 wiaduktów drogowych, 2 mosty, 4 węzły drogowe („Nidzica Północ”, „Nidzica Południe”, „Powierż” i „Napierki”), 1 przejazd gospodarczy i 1 przejście dla dużych zwierząt.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej