Ruszyła dystrybucja węgla przez samorządy! Węgiel jest już do kupienia w gminach po 2000 zł za tonę

2022-12-27 16:47

Dystrybucja węgla przez samorządy już ruszyła. Do gmin dotarły pierwsze partie zamówionego węgla. Mieszkańcy, którzy wcześniej złożyli w wnioski o zakup węgla, mogą go kupić od samorządu w cenie 2000 zł za tonę.

Spis treści

 1. Dystrybucja węgla przez samorządy - na czym polega?
 2. Cena węgla od samorządu - 2000 zł za tonę
 3. Ile węgla po 2000 zł dla gospodarstwa domowego?
 4. Dla kogo węgiel w cenie maksymalnej?
 5. Wymagany wniosek na zakup węgla w cenie 2000 zł
 6. Gminy i składy kupują węgiel po 1500 zł

Rozpoczęliśmy dostawy węgla do prawie wszystkich gmin, zostało nam ich kilkadziesiąt, a większość z nich ma zaawizowany odbiór węgla w tym tygodniu - przekazał 27 grudnia wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda.

Rabenda dodał, że "jest niecałe 20 gmin, które z różnych powodów tego węgla nie odebrały".

- W większości przypadków są to podmioty prywatne, które obsługują gminy, i tam są różnego rodzaju - takie powiedzmy - półbiznesowe problemy. Czasami nie wpłynęła zaliczka, czasami są jakieś rozbieżności co do rozliczeń, także my cały czas tę sytuację monitorujemy - dodał wiceminister.

Dystrybucja węgla przez samorządy - na czym polega?

Na początku listopada weszła w życie tzw. ustawa węglowa, zakładająca sprzedaż węgla gospodarstwom domowym przez samorządy po preferencyjnej cenie. Na czym ma ona polegać?

 • gminy/spółki gminne kupią węgiel znacznie poniżej ceny rynkowej u importerów (m.in. PGE Paliwa, Węglokoks) –  do 1500 zł brutto/tona,
 • importerzy będą mogli wystąpić z wnioskiem o rekompensatę w związku ze sprzedażą węgla gminie poniżej kosztów,
 • samorządy sprzedadzą węgiel swoim mieszkańców w maksymalnej cenie 2000 zł za tonę,
 • różnica w postaci 500 zł za tonę to środki na pokrycie kosztów dystrybucji węgla przez gminy, m.in. kosztów transportu.

Rząd deklaruje, że do gospodarstw domowych trafi w ten sposób 4,5 mln ton węgla. Na dopłaty do węgla sprzedawanego przez samorządy rząd planuje przeznaczyć z budżetu 3 mld zł. Warto też podkreślić, że dzisiaj ceny węgla w składach prywatnych często przekraczają 3500 zł.

Cena węgla od samorządu - 2000 zł za tonę

W założeniach ustawy cena węgla jest odgórnie regulowana i wynosi nie więcej niż 2000 zł za tonę. Tańszy węgiel, który jest w sprzedaży w gminach nie jest polskim węglem, a importowanym.

Wiadomo już, że są gminy, które węgiel swoim mieszkańcom będą sprzedawać taniej. Np. w Nysie tonę węgla będzie można kupić za 1890 zł. Trzeba też dodać, że podawane ceny nie obejmują kosztów transportu.

Koszt dowozu węgla i wybór sposobu jego dystrybucji dla gospodarstw domowych leży po stronie gminy.

Ile węgla po 2000 zł dla gospodarstwa domowego?

Projekt rozporządzenia przewiduje, że każdemu gospodarstwu domowemu do 31 grudnia 2022 będzie przysługiwać 1,5 tony węgla. Kolejne 1,5 tony będzie można kupić do 31 stycznia 2023 roku

Dla kogo węgiel w cenie maksymalnej?

Rozwiązanie dostępne jest dla osób, które są uprawnione do dodatku węglowego.

 • Wniosek może złożyć osoba fizyczna zamieszkująca w gospodarstwie domowym na rzecz którego dokonywany jest zakup węgla.
 • Gospodarstwo domowe jest prowadzone na terenie właściwej gminy.

Wymagany wniosek na zakup węgla w cenie 2000 zł

Aby kupić węgiel od samorządu w cenie 2000 zł, trzeba złożyć wniosek do gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Wnioski można już składać - osobiście lub przez internet.

Jeśli dana gmina nie uczestniczy w sprzedaży węgla po preferencyjnej cenie (udział samorządów w programie jest dobrowolny), to w gminie sąsiedniej należy złożyć zaświadczenie o przydział węgla (wydawane w miejscu zaświadczenia na podstawie wniosku).

Wniosek o zakup węgla lub wniosek o wydanie zaświadczenia trzeba złożyć do 15 kwietnia 2023. Więcej o tym, jak i gdzie złożyć wniosek piszemy:

Gminy i składy kupują węgiel po 1500 zł

Samorządy mają pełną elastyczność w kwestii dystrybucji węgla. Gminy mogą to robić samodzielnie, działać w porozumieniu z innymi gminami, czy organizować dystrybucję przez spółkę komunalną lub skład węgla, z którym podpiszą umowę. Kupują węgiel od importera w cenie 1500 zł za tonę, a następnie sprzedają go swoim mieszkańcom.

Różnica, między kupnem od importera a sprzedażą mieszkańcom, jest dochodem gminy. To środki na pokrycie kosztów dystrybucji węgla.

Samorządy, które kupiły już węgiel po wyższej cenie, otrzymają faktury korygujące i zwrot do ceny ustawowej, czyli do 1500 zł za tonę.

Co ważne, od zakupionego węgla gminy nie muszą płacić podatku akcyzowego. Do zakupu węgla nie stosuje się także przepisów o zamówieniach publicznych, ale informacja o udzieleniu takiego zamówienia musi znaleźć się w biuletynie zamówień publicznych.

Prywatne składy węglowe będą mogły również kupować węgiel po 1500 zł, a następnie go sprzedawać, ale w cenie nie wyższej niż 2200 zł.

Aby uczestniczyć w programie, będą musiały dotrzymać pewnych warunków - założonej ceny sprzedaży, sprzedaży tylko i wyłącznie tym odbiorcom indywidualnym, którzy posiadają zarejestrowane piece węglowe i tym węglem rzeczywiście ogrzewają.

węgiel od samorządu
Autor: KPRM Tak ma wyglądać dystrybucja węgla

Źródło: PAP, Kancelaria Premiera

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej